VRSTVENIE OBLEČENIA


Je nielen zdravé kvôli lepšej termoregulácii pre telo ale aj vizuálne zaujímavé. Vrstviť je ľahšie, ako sa môže zdať.

Presná hranica medzi outfitom, ktorý je vrstvený a ktorý nie je, asi neexistuje. Z môjho pohľadu vrstvenie začína u minimálne 2 kúskov nosených na jednej časti tela súčasne tak, že sú pri nosení všetky naraz viditeľné.

Z vrstvenia by som vylúčila klasickú kombináciu topu a vrchného topu. Takže košeľa a sako ešte vrstvenie nie je, ale ak spod saka košeľa vytŕča a nie je to náhoda, tam už vrstvenie začína. Veci môžu vytŕčať vo výstrihu, na pleciach, rukávoch alebo aj v dolnej časti.

HLAVNÁ PODMIENKA VRSTVENIA JE HRAVÝ PRÍSTUP

  • nedbalosť

Na prvý pohľad môže a aj má vrstvený outfit pôsobiť nedbalo. Pri hre nemyslíme až tak na korektnosť toho, čo robíme. V prvom rade si užívame hru. Aspoň tak to robí väčšina detí a tí sú majstri v hraní sa. Najlepšie sa vymýšľajú vrstvené outfity, keď máme k obliekaniu hravý prístup a neberieme sa príliš vážne.

  • prekvapenie

Pri vstvení je typický moment prekvapenia. Je to, keď nosíte kúsky nie úplne štandardným spôsobom.

Napríklad tielko sa zvyčajne nosí pod košeľu a jeho funkcia je tepelne izolovať, zahriať. Keď sa však tielko oblečie zámerne tak, že spoza vrchného topu pretŕča, to už je vrstvenie (také maličké :-)). Je tam viditeľná vrstva naviac, ktorá má izolačnú ale aj dekoračnú funkciu.

Dáma na obrázku prekvapila nielen čipkovaným tielkom ale aj opaskom. Je to hravé, nezvyčajné a navrstvené.

Vy zdržanlivejšie dámy, nebojte sa ani topov s hlbokým výstrihom. Ten môžete vyplniť práve iným zaujímavým kúskom, ktorý oblečiete pod tento vyzývavý top.

DRUHÁ PODMIENKA JE JEDNODUCHOSŤ

Všetky kúsky, ktoré vo vrstvenom outfite použijete, by mali byť samé osebe jednoduché: jednoduchý strih a čím menej ozdobných aplikácií, tým lepšie. Ak sa rozhodnete použiť jeden kúsok napríklad so vzorom, alebo zložitejší, ostatné kúsky v outfite by už mali byť skôr strohé. 

Podotýkam, žiadne fixné hranice, čo je a čo nie je pri vrstvení oblečenia správne, neexistujú. Ak cítite, že chcete, experimentujte aj s odvážnejšími kúskami.

Tipy k farbám

  • Vrstvíte tón v tóne

Tu kombinujete kúsky, ktoré sú všetky v jednej farbe. Môžu byť však v rôznych odtieňoch tejto jednej farby. Túto monotónnu farebnú kombináciu môžete osviežiť tak, že použijete kúsky odlišného materiálu. Skombinujete hrubú kožu s ľahkým hodvábom, pleteninu s tkaninou a pod. Takýto outfit môžete osviežiť jedným doplnkom alebo malým kúskom v inej kontrastnej farbe a stále bude váš outfit tón v tóne.

Tento spôsob kombinovania farieb sa hodí tlmeným farebný typom. Vy, čo nemáte zjavný kontrast medzi farbou vašich očí, vlasov a pleti a ste celkovo skôr strednej farebnosti, budete v monotónnych kombináciách vyzerať lepšie než v napríklad čierno bielej kombinácii, ktorá je vysoko kontrastná.

Toto je tiež verzia kombinovania tón v tóne
  • Vrstvíte farebne

Pri tomto spôsobe vrstvenia kobinujete kúsky rôznych farieb. Tu sa oplatí byť striedmi v zdobnosti samotných kúskov. Čím jednoduchšie sú jednotlivé kúsky, tým je menšia šanca, že to prepálite.

Tipy ku tvarovaniu postavy

Pri vrstvení nás to zvádza k použitiu voľnejších strihov, čo je fajn. Treba si však dávať pozor na zachovanie peknej ženskej siluety, ktorá MÁ PÁS.

Tip: Posledná kontrola siluety pred odchodom z domu pred zrkadlom: predstavte si, že kreslíte ceruzkou hlavné obrysy, aj vnútorné čiary vášho outfitu. Ak by váš obrázok vyzeral ako vajce alebo krabica bez vnútorných predelení, ešte na ňom popracujte. Bude stačiť aj náznakový opasok alebo top s asymetrickým zakončením.

Ak máte širšie boky a nechcete na nich upozorňovať, nikdy nevrstvite tak, že vám v oblasti bokov pretŕča iný top. Na vašej najširšej časti tela takto vzniká horizontálna čiara, ktorá boky opticky ešte rozširuje. Ak naopak, chcete šírku bokov trochu podporiť, tak smelo nechávajte pretŕčať tielka či iné topy spod vrchnejších topov v tejto oblasti.

Dáma na obrázku podčiakla ženskú siluetu opaskom „vo vnútri“ outfitu. Kabát úspešne zakrýva boky zvýraznené vrstvou naviac.

Užitočné kúsky k vrstveniu

Vrstvenie je hra bez fixných pravidiel. K tejto hre vám výrazne pomôžu nasledujúce kúsky, ktoré pri vrstvení využijete:

  • základné kúsky v rôznych farbách: priliehavé roláky, tielka, nátelníky ako spodná vrstva
  • rôzne asymetrické alebo „vykrojené“ topy skôr voľnejšieho strihu ako vrchnejšia vrstva
  • vesty
  • veľké šatky ako vrchná vrstva
  • kratšie sukne, pod ktoré si oblečiete nohavice
  • rôzne kardigány, ktoré by ste nosili otvorené alebo polootvorené – vhodné ako vrchná vrstva alebo medzivrstva

Dovrstvenia 🙂

Michaela Pisoňová
Lektorka plodnosti s dlhoročnou praxou. Učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus pomocou prirodzenej a vedecky overenej metódy. Zároveň vie poradiť aj v oblasti osobného šatníka. Pri obidvoch témach rada uplatňuje holistický prístup.