ÓDA NA ŠATY

Úsudkom štylistky, aj praxou nositeľky som pochopila, že šaty sú úplne najlepším odevom v šatníku ženy.

Keď som bola malá, milovala som divoké hry vonku a predsa boli sukne mojím obľúbeným kúskom odevu. Poskytovali mi voľnosť, ktorú som potrebovala a prirodzene k veku nezáležalo, či mi občas vidno gaťky alebo nie. Postupom času som sa scivilizovala (vedecky nepotvrdené a empiricky neisté), a sukne uprednostňujem stále. Špeciálne však šaty.

VÝHODY ŠIAT (v porovnaní s nohavicami, aj so sukňou):

  • Jednoduchšie kombinovanie – jeden kus odevu namiesto dvoch – o starosť menej.
  • Viac priestoru na čarovanie s proporciami – strih šiat určuje, kde budete mať pás, aké dlhé nohy sa budú zdať a pod.
  • Efekt vyššej postavy – šaty sú najčastejšie hore aj dole z rovnakého materiálu, preto predĺžujú postavu.
  • Efekt štíhlejšej postavy – ide ruka v ruke s predošlým bodom.
  • O triedu vyššia úroveň – v šatách aicky pôsobíte dôstojnejšie a „lepšie oblečené“ než v nohaviciach.
  • Podpora ženskosti – pochybuje o tom niekto? V sukni sme už videli minimálne Škótov, ale v šatách asi ťažko stretneme muža.
  • Pocit slobody a voľnosti (s výnimkou istých strihov a materiálov).

Tieto výhody platia u väčšiny šiat, nie sú to dogmy. Každé šaty sú jedinečné v závislosti od strihu, štýlu, materiálu, detailov, farieb, vzorov atď.

Aj vy, bez ohľadu na vašu postavu a osobnosť si môžete nájsť vhodné šaty. Typov šiat je totiž neúrekom. Ja okomentujem niektoré z nich tak, aby ste vy aj váš šatník z toho mali osoh .

Priliehavé šaty

Priliehavé šaty

Sú sexi, extrémne ženské, často odvážne. Ak máte krivky, na ktoré ste hrdé, smelo do nich. Ak máte krivky, s ktorými stotožnené nie ste, alebo nemáte žiadne krivky, týmto sa vyhnite. Tieto šaty len kopírujú a podčiarkujú tvar vašej postavy.

Ak je vaša postava všeobecne veľmi plochá, no vy bažíte po priliehavých šatách, skúste tie s bohatým vzorom a pri chôdzi krúťte bokmi.

Priliehavé šaty môžete nájsť v športovej verzii alebo v sexi verzii, pričom kombinácia obidvoch sa nevylučuje. Ak vám teda charakter týchto dvoch nie je blízky, priliehavé šaty nie sú pre vás.

Šaty po zem

Šaty po zem - ktoré šaty vybrať

Inak nazývané aj maxišaty môžu byť na dennú, aj na večernú príležitosť, pre lesné víly, či plesové kráľovné.

Zabijete pri nich dve muchy jednou ranou. Vaša postava sa bude zdať vyššia, aj štíhlejšia. Neplatí, ak použijtete ťažký materiál. Opticky by vás ťahal dole a malo by to presne opačný efekt. Sú tiež skvelé na schovanie plnších nôh, aj bokov.

Žena v nich pôsobí veľmi honosne. Možno je to aj kvôli množstve použitého materiálu. Efekt schovanej postavy pridáva nádych tajomstva, ktoré je vždy lákavé.

Tieto šaty zakrývajú, no môžu aj veľa odkrývať. Keď sa chystáte na ples a pekné nohy sú vašou pýchou, využite možnosť šiat s hlbokým rázporkom alebo asymetrickým zakončením dolného kraja. Budete pôsobiť ešte vyššie.

Maxišaty - ako vybrať tie správne

Púzdrové šaty

Púzdrové šaty - ako vybrať šaty do práce

Kým pre elegantné dámy je tento typ šiat ako druhá koža, ostatné sa v nich môžu cítiť naozaj ako v púzdre. Našťastie, uhladene vyzerajúcich a pritom elastických materiálov je už dosť, tak sa nemusíme trápiť ani my ostatné, keď chceme vziať skratku k elegantnému vzhľadu.

Tieto šaty svojou povahou sú určené pre aktivity, ktoré nie sú náročné na pohyb – práca v kancelárskom prostredí. Mierne priliehajú k postave, decentne ju tvarujú a zakrývajú. Pôsobia uhladene a (u)sporiadane. Svojimi možnosťami dávajú dosť veľa priestoru na dotvarovanie postavy. K tomu sa dá využiť tvar výstrihu, riešenie rukávov a rôzne strihové vsuvky v trupovej časti, ako sú záhyby, mierne riasenia, gombíky či použitie opasku.

Zavinovacie šaty

Zavynovacie šaty - ako vybrať tie správne

Hovorí sa o nich ako o univerzálnych, teda vhodných pre každú postavu. Moja skúsenosť je taká, že pri nich viac ako inde platí, závisí prípad od prípadu. Musíte skúšať na sebe každé jedny, ktoré zvažujete. Všeobecne sú vhodnejšie viac pre ženy s plnšími prsiami, než s tými malými.

Ich výhodou je, že vedia pekne obopnúť krivky a preložením v prednej časti sa vytvára šikmá čiara, ktorá má zoštíhľujúci efekt.

Empírové šaty

Empírové šaty - aké rôzne môžu byť

To sú tie, ktoré majú strihaný pás teste pod prsiami. Nie všetky v nich vyzeráme ako tehotné. Zásada je, že musia byť z veľmi ľahkého a splývavého materiálu, aby sa na bruchu nenafukovali. Ženy v nich pôsobia veľmi etericky a žensky.

Efekt zvýšeného pása je dvojitý. Predlžuje nohy a zároveň skracuje trup. V tomto prípade je trup viac menej poprsie a dekolt. Tým pádom nie sú veľmi vhodné pre ženy s veľmi veľkými prsiami. Skrátenie trupu spôsobí optické rozšírenie pŕs.

Romantické šaty

Romantické šaty pre zrelé ženy

Najčastejšie ich vidíme na dievčatkách. Pre dospelé ženy máme menej cukríkové verzie, pretože romantika z nás vekom nikdy úplne nevymizne. Tieto takmer výlučne podporujú siluetu ženskej postavy, preto v nich vyzerá dobre snáď každá ženská postava, nie tak povaha.

Sukňa je najčastejšie áčková s dĺžkou po kolená a jasne definovaným pásom. Bývajú v pastelových farbách alebo s jemným kvetinovým či bodkovaným vzorom. Môžu mať riasenia, malé gomíky, nazberané rukávy. Ženy v nich pôsobia nežne a sviežo.

Ak ste vekom staršia a stále túžite po romantických šatách, doprajte si ich. V detailoch však buďte triezvejšia a romantiku ukážte skôr náznakovo, nie prvoplánovo.

Košeľové šaty

Košeľové šaty - dobrý výber na bežný deň

Pôsobia decentne a zároveň veľmi denne, to znamená, že sa v nich nikdy nebudete cítiť „príliš dobre“ oblečená. Je to ďalšia možnosť pre elegantné ženy, ale aj tie športové. S postavou pracujú podľa toho, či sú tvarované alebo nie. Veľmi dobrý efekt urobí zaoblený dolný okraj šiat. Sú multifunkčné, môžu sa nosiť aj otvorené namiesto svetra napríklad v lete.  

Oversize šaty

Oversize šaty - pohodlné, voľné šaty na bežný deň, ktoré sú to?

Často sú z teplákoviny alebo iného úpletu a vyznačujú sa beztvarosťou. Ja ich nazývam vrecoidné. Nie som im veľmi naklonená, lebo ženskej postave nijako nepomáhajú lepšie vyzerať, ani ukázať sa (s výnimkou nôh v krátkej verzii). No priznám sa, jedny také mám. A keď mám náladu, dám si ich bez opasku. Inak, opasok s nimi urobí divy.

Zoznam by mohol pokračovať snáď donekonečna. Posledný obrázok sú športové šaty. Áno, aj také existujú.

Športové šaty - existujú vôbec?

Stále váhate, ktoré pristanú vám? Pomôžem vám rozhodnúť sa >>>

Michaela Pisoňová
Lektorka plodnosti s dlhoročnou praxou. Učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus pomocou prirodzenej a vedecky overenej metódy. Zároveň vie poradiť aj v oblasti osobného šatníka. Pri obidvoch témach rada uplatňuje holistický prístup.