MENŠTRUÁCIA A HLIEN KRČKA MATERNICE UŽ NIE SÚ SPROSTÉ SLOVÁ

Sú dve témy, ktoré vás neminú, ak ste žena.

Jednu máte v sebe rozvinutú už od narodenia. Najprv si ju užívate absolútne spontánne a sebaisto, aby ste potom o nej vo vašom násťročnom období mnohokrát pochybovali. V nasledujúcich rokoch si v nej hľadáte svoje miesto, experimentujete, chvíľku ste takto, potom zas inak. Až si raz konečne nájdete ten svoj prejav, v ktorom si užívate svoje ženstvo naplno. Preto, čím ste staršia, tým ste krajšia 😊 ak idete dobrým smerom.

Krása naplno prežívaná

Tá druhá téma vo vás drieme až do vášho „násťročného“ obdobia. Hoci ju očakávate, často vás prekvapí, keď sa vo vás prebudí. Spočiatku sa s ňou zžívate veľmi rozpačito, no so začatím úplne novej a dospeláckej aktivity vo vašom živote ju definitívne musíte začať brať vážne. Väčšina spočiatku jej tvorivý potenciál umelo potláča, aby o niekoľko rokov mnohé z nás dali všetko za to, aby sa vrátil.

Sme (povolané byť) krásne a plodné

Krása a plodnosť k žene bytostne patria. My ženy sme povolané byť krásne a vytvárať nový život, stať sa matkami. Väčšinou píšem v súvislosti s krásou, teraz vás pozývam zamerať sa na plodnosť.

Verím, že pozvanie ženy byť matkou a jej tvorivý potenciál nie sú zúžené len na rodenie a výchovu dieťaťa. Každá žena môže prinášať nový život jej vlastným a prirodzeným spôsobom. Jedna vytvára umelecké diela, druhá mobilizuje spoločnosť k pozitívnej zmene, tretia sa stará o zvieratká, štvrtá venuje pozornosť ľuďom v núdzi, piata je vedkyňa, šiesta športovkyňa, siedma rozveseľuje a obšťastňuje ľudí okolo seba len preto, lebo ona je šťastná, siedma skutočne rodí a miluje svoje deti atď. Možností ako napĺňať tvorivý potenciál ženy je neúrekom.

Reč tela, o ktorej sa málo rozpráva

Ako 17-ročná som s úžasom prvýkrát počula o tom, ako ženské (moje!) telo komunikuje so mnou a hovorí mi, v ktorých dňoch by som sa mohla stať matkou a v ktorých nie. O takmer 10 rokov neskôr som sa vyškolila v metóde, ktorú odvtedy učím ženy (aj ich mužov) a pomáham im tak lepšie rozumieť ich telu cez detailné poznávanie ich menštruačného cyklu. A je to von. Na tomto blogu sa k tomuto faktu priznávam prvýkrát za 3 roky jeho existencie.

Múdrosť a krása ženského tela ma neprestali fascinovať. Prekonzultovala som už množstvo menštruačných cyklov a vidím, ako trefne odrážajú to, čo sa v tele a živote ženy deje. Aj na základe týchto mojich pozorovaní verím, že krása, zdravie a spokojnosť ženy sú úzko poprepájané a vzájomne sa ovplyvňujú.

Čím ďalej, tým viac žien si uvedomuje, že ich zdravie nie je náhoda alebo osud, ale je vo veľkej miere v ich rukách. Preto sa na moju radosť vracajú k životu v súlade s ich prirodzeným menštruačným cyklom a odmietajú ho potláčať užívaním umelých hormónov. Menštruácia spolu s hlienom kŕčka maternice už prestávajú byť sprosté a nechutné slová.

Áno, všímam si môj hlien, ktorý sa tvorí a ukazuje na mojich intímnych orgánoch. Dokonca ho chytím do ruky a skúmam jeho kvality. Nepovažujem to za nečisté ani hnusné, hoci si potom umyjem ruky. Môj hlien ma informuje o tom, či som dnes plodná alebo nie, naznačuje mi možné gynekologické problémy vzhľadom k tomu, aký má charakter a kedy sa vyskytuje. Je to cenná tekutina.

Nenadarmo sa hovorí, že najľahšie riešenia máme priamo pred svojím nosom. My ženy hľadáme prostriedky na zvládanie našej plodnosti kade tade vonku a často aj v tabletkách. A pritom naše telo s nami denne jednoduchým spôsobom komunikuje o tom, ako je na tom naša plodnosť (ale aj stav ženských orgánov).

Nie ste odkázané na nevedomosť ohľadom vašej plodnosti

Určite ste už na svojom tele odpozorovali stále sa opakujúce zmeny. Nie sú zanedbateľné, sú užitočným zdrojom informácií. Ak sa im naučíte rozumieť, budete môcť vykonávať vedomé rozhodnutia vo vašom sexuálnom živote. Budete môcť „ísť na istotu“ a byť pri počatí vášho dieťatka vedomí a takisto sa milovať s vaším mužom naplno, hoci dieťa ešte nechcete.

Kto by chcel tieto informácie využívať na spoľahlivé vyhýbanie sa tehotenstvu, potrebuje presnejšie pozorovania a poznanie istých pravidiel. Toto všetko už za vás niekto detailne a odborne preskúmal a sformuloval do viacerých ucelených metód, ktoré sa môžete naučiť používať aj vy. A to rovnako efektívne ako pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, akurát bez akýchkoľvek nežiadúcich účinkov na vaše zdravie.

Krása a plodnosť

Menštruačná krv a hlien kŕčka maternice sú biologické prejavy nášho tela, ktoré môžeme zároveň vnímať ako reč, ktorou sa nám telo prihovára. Ak tejto reči začneme rozumieť a obľúbime si ju, priblížime sa k prijatiu svojho tela ešte bližšie. Žena, ktorá si je vedomá svojej vnútornej sily, ktorá drieme aj v jej menštruačnom cykle, vlastní ďalšiu páku na podporu svojej fyzickej krásy. Veď vieme, že tá je vždy odrazom jej vnútornej krásy.

Michaela Pisoňová
Lektorka plodnosti s dlhoročnou praxou. Učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus pomocou prirodzenej a vedecky overenej metódy. Zároveň vie poradiť aj v oblasti osobného šatníka. Pri obidvoch témach rada uplatňuje holistický prístup.