ČARO PLÁNOVANÉHO SEXU

… alebo prečo sa spontánny sex preceňuje? Odrádza vás od používania prirodzenej metódy na riešenie plodnosti potreba PLÁNOVANIA sexuálnej aktivity?

Nečudujem sa. Prvé obrazy, s ktorými sa nám spája sex, sú najčastejšie filmy. Každý plánovaný sex vo filme je buď komédia alebo dráma. Takmer všetky romantické scény vo filmoch sú nečakané (teda, aspoň režisér to tak plánoval).

Prirodzené metódy fungujú pri vyhýbaní sa tehotenstvu tak, že v plodnom období sa odporúča pohlavná zdržanlivosť a v neplodnom období pohlavná aktivita. Niektorí toto napĺňajú dokonale a naozaj sa milujú len v neplodnom období a to bez akýchkoľvek antikoncepčných prostriedkov. V plodnom období sa zväčša sexu vyhýbajú úplne.

„Nestráca sex svoje čaro, keď je vždy len v určenom období?“ Občas narazím na túto otázku na školeniach a to najmä s mladými pármi, ktorí sa na pohlavný život len chystajú alebo sú v jeho začiatkoch.

To, či bude sexuálny život medzi mužom a ženou naozaj naplnený, závisí od mnohých faktorov. Načasovanie samotnej sexuálnej aktivity je len jeden z nich. To znamená, že ak je medzi vami a vaším mužom bezpečie psychické aj fyzické, milujete sa úprimnou láskou a rešpektujete sa navzájom aj mimo času v posteli, to či sex začne nečakane alebo v očakávanom období, nehrá takmer žiadnu rolu. Nemá to vplyv na kvalitu sexuálneho života.

MegaVÝHODA

Každý štýl života má svoje pre a proti. Výhodou tohto štýlu je, že sa môžete milovať úplne bez akýchkoľvek antikoncepčných pomôcok v istých dňoch každý menštruačný cyklus. Pred nástupom plodného obdobia je to u niektorých žien viac dní, u iných len veľmi málo. Po plodnom období to u väčšiny žien býva asi 10 dní do najbližšej menštruácie. 

Nevýhoda 

„Najväčšiu chuť na sex mám, keď som plodná.“ Aj keď toto neplatí u všetkých žien, u väčšiny asi áno. Čo robiť, ak chcete absolútne minimalizovať šance na počatie a v plodnom období sa vyhnúť sexu úplne? Určite sa s tým dá pracovať.

  1. Chuť na sex je istá forma energie, ktorá sa dá premeniť na inú chuť alebo jednoducho dostať von iným spôsobom. Ak je to doslova „chuť“ na sex, nasmerujte túto nahromadenú energiu von fyzickým pohybom napríklad tancom, prechádzkou alebo iným športom. Prípadne to môže ísť von cez umenie, či varenie. Ďalšia možnosť je venovať pozornosť sama sebe. Dajte si kúpeľ, masáž, urobte si účes atď.
  2. Ak cítite, že prekypujete neodolateľnou láskou voči partnerovi, každopádne to využite a lásku mu prejavte. Je pravdepodobné, že na to o pár dní už ani nepomyslíte, najmä ak mávate náročné predmenštruačné obdobie. Prejaviť lásku sa dá mnohorakými spôsobmi. Pobozkajte ho tak, ako keď ste boli čerstvo zaľúbení, ale zostaňte len pri bozkávaní. Možno si spomeniete na to, na čo ste dávno zabudli. Alebo sa dlho objímajte. Pomasírujte ho. Hľadajte nové formy prejavu lásky. Takto sa môže nevýhoda premeniť na šancu posunúť sa vo vzťahu ďalej, hlbšie.

Keď je sex „povolený“

Tvorivý prístup je potrebné mať aj v období, kedy je sex „povolený“. Nie je v tom žiadna veda, stačí použiť zdravý rozum. Je škoda neplodné obdobie nevyužiť, pretože sa vám to môže vrátiť v plodnom období, kedy sa tej chuti nazbiera príliš veľa. A vás môže potom dlhšie obdobie sexuálnej abstinencie až frustrovať. Preto buďte aktívni vtedy, keď môžete.

„Sex na povel?“ Ako chcete. Vy si vyberáte slovník, akým veci nazývate. Môžete to nazvať aj „dňami, kedy je to v pohode“ alebo ešte pozitívnejšie.

Vytvorte si podmienky na to, aby sa vám chcelo, ak sa náhodou nechce. Chuť sa vie dostaviť veľmi rýchlo. Naštudujte si, ako funguje mužská aj ženská sexualita. To by mal byť váš šlabikár na začiatku sexuálneho života. Mali by ste poznať svoje vlastné spínače, vhodne ich odkomunikovať partnerovi a tiež poznať jeho spínače. On vám o nich pravdepodobne veľmi rád porozpráva.

Cyklická premenlivosť ženy sa odráža aj do premenlivosti vášho sexuálneho života. Čo môže v konečnom dôsledku váš život obohatiť. Ale len, ak si to dovolíte. Je to totiž o nastavení vašej mysle. Naša cykličnosť nás na sebe núti pracovať. Kto na sebe pracuje, skôr sa niekam dostane. Začnite teda tam.

Dni, kedy „musíte“ mať sex

S istou cykličnosťou v sexuálnom živote sa môžu stretávať aj páry, ktoré naopak, bábätko chcú. Sú dni, keby MÔŽU mať sex a sú dni, kedy MUSIA mať sex, aby si dali šancu splodiť dieťa. A tu môže byť problém najmä, ak to trvá dlhší čas.

Aj tu pomôže tvorivý prístup k životu. Ak používate kvalitnú metódu na poznávanie plodnosti, viete, kedy sa blíži plodné obdobie. Niekomu pomôže pár dní predtým sexuálne abstinovať, niekomu nie.

Neplánujte si na plodné dni žiadne dlhšie návštevy, náročnú fyzickú či psychickú prácu. Naopak, umožnite si dobre sa vyspať, byť primerane aktívni a vyživení a naplánujte si dostatok spoločného času. Už asi viete, ktoré spoločné aktivity vás zbližujú a ktoré naopak nie. Ak sa po spoločnej a dynamickej prechádzke spolu cítite dobre, doprajte si takú. Ak vás hecuje spoločná príprava večere alebo pozeranie povrchnej zábavnej šou, choďte do toho. 

Ak sa vám fakt nič nechce, netlačte na pílu. Nemusíte na 100% využiť každé plodné obdobie.

Nechajte si spontánnosť

Nakoniec, vôbec sa nemusíte vzdať spontánnosti. Naopak, dovoľte si byť spontánni v období, kedy „môžete“ alebo „musíte“. Používanie prirodzenej metódy na plánovanie rodičovstva umožňuje zdravú mieru spontánnosti a plánovania každý jeden cyklus. Do sexuálneho života vnáša dynamiku.

Michaela Pisoňová
Jej srdcovkou sú silné témy žien: plodnosť a štýl. Ako lektorka plodnosti učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus a rozumieť mu. Ako koučka štýlu učí vyberať oblečenie, ktoré nositeľku podporí zvonku aj zvnútra. Uplatňuje prirodzený prístup k plodnosti a vedomý prístup k obliekaniu.
Je autorkou eBooku Minimalistický šatník>>
Viac informácií o nej nájdete tu >>