KEĎ SI ŽLTÁ S MODROU POVEDIA ÁNO (5. časť seriálu)

Za posledných 7 rokov som bývala v 5 bytoch a všade bola zelená kúpeľňa. Znamená to niečo? Alebo je to veľmi jednoduché. Ľudia majú radi zelenú v kúpeľni.

Zelená farba nás na psychickej úrovni upokojuje a preto sa do interiérov veľmi hodí. Na fyzickej úrovni znižuje depresiu, nervozitu a úzkosť. Dáva nám zmysel obnovy, sebakontroly a harmónie.

Vracia nás späť k sebe a preto jej na zemi potrebujeme tak veľa. Vidíme ju často nielen vo vnútri domov a budov ale najmä v exteriéri. Je všade okolo nás hlavne teraz na jar.

Zelená farba sa teda veľmi úzko spája s prírodou. Potraviny či výživové doplnky sa nás snažia zelenou farbou na etikete presvedčiť o tom, ako sú pre nás zdravé. My ich takto skôr kúpime, lebo túžime byť zdraví…

Uvedomili ste si, že únikové východy označené EXIT sú v zelenej farbe? Zelená farba znamená život. Ak si chcete zachrániť ten svoj, v prípade požiara utekajte po zelenej.exit

Všimli ste si, že nielen lekárne ale aj mnohé banky majú vo svojom logu zelenú farbu? Táto farba okrem života, zdravia a plodnosti symbolizuje aj peniaze.

Najneskôr na základnej škole sme sa miešaním farieb na palete naučili, že zelenú farbu získame zmiešaním žltej a modrej. Spojením jasnosti a optimizmu žltej a emocionálneho pokoja modrej farby zelená prináša nádej a hojnosť ducha tak, ako žiadna iná farba. Podobne ako u ružovej čím viac je žltá v zelenej zastúpená, tým pôsobí mladíckejšie a dynamickejšie. Čím viac modrej v nej je, tým je farba pokojnejšia a aj jej účinky.

Zelená farba patrí medzi farby, ktoré sú najčastejšie označované ľuďmi za obľúbené. Nečudujem sa. Ja ju milujem. Dokonca na VŠ som mala obdobie, kedy som chodila oblečená ako vodník. Ušila som si bundu zo zelenej lesklej látky a taktiež zelenú sukňu. Kúpila som si krásne kožené čižmy ako inak, zelené. Na trhu v Camben Town v Londýne som si našla zelenú kabelku. A nosila som to všetko spolu. Teraz sa nad tým smejem.

Pri tomto písaní som si uvedomila, prečo sa zelená farba tak málo používa na oblečení na slávnostné a formálne príležitosti. Tam teda relaxovať či nachádzať pokoj a harmóniu nechodíme. Ale aj tak, podľa mňa tmavo hrdzavé ženy nikdy krajšie vyzerať nebudú než v smaragdovo zelenej róbe a hrdzaví muži v tmavo zelenom obleku z nádherného jemne lesklého kvalitného materiálu.

Na nedávnej prechádzke v meste som si uvedomila, že upútať pozornosť sa dá nie len vo výraznej červenej či žltej ale aj v príjemnej zelenej farbe. Všimla som si mladého muža v zelených nohaviciach a ženu v zelenom blejzri, pričom odtieň tejto farby bol sýty, nie krikľavý. Obaja vyzerali zaujímavo a skvele.

Tmavo zelené šperky krásne vyniknú na škoricovom podklade. Cyklámenové šperky príjemne ozvláštnia zelené oblečenie. Zelená sa dá krásne kombinovať s podobne ladenou modrou. V minulosti sme si ako deti posmešne spievali: „zelená modrá, pre somára dobrá“. Naozaj nerozumiem, ako to vzniklo. Vie niekto?

Michaela Pisoňová
Lektorka plodnosti s dlhoročnou praxou. Učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus pomocou prirodzenej a vedecky overenej metódy. Zároveň vie poradiť aj v oblasti osobného šatníka. Pri obidvoch témach rada uplatňuje holistický prístup.