O RUŽOVEJ (3. časť seriálu)

Ako inak, veď je Valentínsky mesiac. Niežeby som bola nadšenou faninkou tohto sviatku, ale priznajme si, nedá sa prehliadnuť. Všetci sa snažia z tohto sviatku niečo vytrieskať, tak aj ja 🙂 Píšem o ružovej farbe práve v tento mesiac.

Hoci ružová je „len“ odtieň červenej farby, vyslúžila si stabilné miesto medzi farbami ako sú modrá, zelená, červená, biela, čierna atď. V ružovej sa mieša červená s bielou. Je v nej vášeň (červená) zjemnená čistotou (biela). Biela v nej zastupuje potenciál plnosti a červená jej pomáha ten potenciál dosiahnuť. Množstvo energie v ružovej je priamo úmerné množstvu červenej v nej. Čím viac červenej farby je v ružovej, tým je farba dynamickejšia a stimulujúca. Naopak, čím viac bielej je v nej, tým upokojujúcejšie pôsobí. Jasná ružová predstavuje hravosť a jemná pastelová ružová reprezentuje jemnosť.

Ružová spolu s červenou farbou sa najčastejšie spájajú s láskou. Kým červená predstavuje vášnivú a divokú stránku lásky, ružová je jej jemnejšou a láskavou tvárou. Reprezentuje nevinné dieťa v nás. Je to farba jednoduchých emócií a naivity. Ďalej symbolizuje vďačnosť, spolucítenie, ženskosť, materstvo, detinskosť, hravosť, romantiku a empatiu. Spája sa s láskavosťou a u nositeľa i jeho pozorovateľa podporuje tento pocit láskavosti a jemnosti.

Niet divu, že ružovú nosia najradšej romantické bytosti. Práve ony sa vyznačujú najvyššou dávkou láskavosti a starostlivého záujmu o druhých. Majú vysokú citlivosť pre potreby nás ostatných. Ich ženská a materská stránka sú vysoko rozvinuté. Majú však aj tendenciu zabúdať na svoje vlastné potreby. Ružová u nich tiež predstavuje potrebu ich napĺňať.

Ružová farba nás spája s našou vyživujúcou stránkou, s potrebou dávať ale aj dostávať. Ak niekto nosí ružovú príliš často, môže to znamenať, že túži po prijatí, podpore a bezpodmienečnej láske. Neustále nosenie tejto farby môže mať na nositeľa aj negatívny vplyv. Stane sa vraj nezodpovedným, nezrelým a „naivne dievčenským“.

V psychológii sa ružová považuje tiež za pozitívnu farbu nádeje. Má upokojujúce účinky. Na základe výskumov sa začali agresívni väzni umiestňovať do priestorov s väčším množstvom ružovej farby, čo malo za následok, že väzni sa upokojili a ich agresivita sa znížila. Avšak, ak boli väzni vystavení ružovej farbe príliš dlho, efekt bol opačný.

Ak chcete pôsobiť jemne, pokojne a usporiadane, noste ružovú. Tiež ju noste, ak chcete, aby sa vás ľudia nebáli osloviť. Ale s mierou…

Ak v odeve túto farbu skombinujete s inou silnou farbou, napr. tmavo modrou, sivou, čiernou, tmavo zelenou, dodáte vzhľadu sofistikovanosť a ružovej pridáte silu. Ak ste studený farebný typ, noste odtiene ružovej zmiešané s modrou. Ak ste teplý farebný typ, uprednostňujte odtiene ružovej zmiešané s farbami zeme.

Snáď viac ako s módou sa nosenie ružovej spája so symbolom boja proti násiliu či chorobám (konkrétne rakovina prsníkov). Preto tentokrát namiesto ďalších slov pridávam obrázkovú inšpiráciu na nosenie ružovej farby…mean-girls-pink_style.mtv.com

Pre zväčšenie kliknite na obrázok (zdroj: www.style.mtv.com).

Michaela Pisoňová
Je certifikovaná koučka štýlu, ktorá učí ľudí vyberať oblečenie pre seba, svoju postavu a svoje sny. Ako nadšenec pre vedomú krásu ľudí posúva bližšie k spokojnému a naplnenému životu cez pochopenie a vylepšenie ich vzhľadu.
Hlbšiu spojitosť medzi oblečením a naším životom hravou formou objasňuje v jej eBooku 33 tipov ako môžete svojím oblečením zlepšiť váš život>>
Je autorkou eBooku Minimalistický šatník>>
Má skvelého muža a troch krásnych synov. Je zároveň aj lektorkou plodnosti, učí ženy rozumieť čo im telo hovorí o ich plodnosti. Viac informácií o nej nájdete tu >>
 • 33 tipov, ako môžete OBLEČENÍM ZLEPŠIŤ VÁŠ ŽIVOT

  Tiež sa každé ráno obliekate? Viete, čo všetko môžete oblečením vo vašom živote zmeniť? Vložte vás email do formulára pod týmto textom a čítajte ZDARMA

  Váš email je u mňa (Michaela Pisoňová) v bezpečí a budem ho na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

  Kliknutím na tlačítko vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre zaslanie eBooku a ďalších newsletterov odo mňa, ktoré sa budú týkať súvisiacej témy.

  Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maily.


 • Najnovšie články
 • Kategórie