VIETE NOSIŤ KABELKU?

shutterstock_42980782

Kabelka je ako vaša klebetná priateľka. Vie o vás veľa a ešte viac o vás prezradí.“ Michaela Pisoňová

Keď som bola ešte malá školáčka, v pivnici som objavila mamkine kabelky. Boli to také pevné, hrubé a minimalistické kabelky s masívnymi kovovými doplnkami, ako sa nosili v 70-tych rokoch minulého storočia. Cítila som sa, akoby som objavila poklad.

Medzi nimi sa však vynímala jedna kabelka úplne iného štýlu, ktorú som následne vynosila ja počas strednej i vysokej školy. Bola z hrubej hnedej kože, menších rozmerov, s ozdobne pleteným remienkom cez plece a pokrytá koženými strapcami. Túto kabelku som milovala, lebo bola iná a pravá.

Teraz mi je jasné, prečo som si vybrala práve ju a nie tie ostatné, klasické a elegantné. Vtedy som ešte nepoznala skutočne môj osobný štýl, ale v tejto kabelke sa plne prejavil. Malé dievčatá vedia, čo je pre nich dobré 🙂

Nechystám sa však písať o osobnom štýle, hoci to je úžasná a veľmi bohatá téma. Téma tohto článku sú kabelky ako také. Predtým, ako sa ponoríme do ich moci, nakuknime spolu do ich histórie.

Tašky či menšie kapsičky nosili ľudia od nepamäti. Prenášali v nich najmä mince, ale aj písomnosti, neskôr voňavky atď. Ako v súčasnosti kabelky, tak aj v minulosti boli tašky či kapsičky symbolom spoločenského statusu nositeľa. Samozrejme, čiastočne plnili aj estetickú funkciu, ale asi až od 16. storočia sa táto funkcia stala popri praktickosti významnou. Týmto tašky postúpili do pozície kabelky 🙂

Muži aj ženy najprv nosili osobné drobnosti pripevnené okolo pása alebo visiace z pása pomocou šnúrky či retiazky. U mužov potreba nosiť malé taštičky skončila okolo začiatku 17. storočia, keď sa na ich odevoch začali objavovať vrecká. Odvtedy sú kabelky doménou žien. S postupnou premenou odevu sa menili aj kabelky a ich formy nosenia.

Zavedenie železníc prinieslo potrebu nosiť svoje najdôležitejšie veci v ruke v dostatočne pevnej taške. Odtiaľ pochádza anglické slovo „handbag“ – taška v ruke, čo my prekladáme ako „kabelka“. Tieto kabelky už boli kožené a väčšie.

V Európe sa mužské kabelky „vrátili“ cez diela návrhárov v 70tych rokoch minulého storočia a postupne získavali rôznorodé formy. Aj vďaka potrebe nosiť elektronické zariadenia sa tašky či kabelky tešia u mužov veľkej obľube i v súčasnosti.

Sú ženy, ktoré kabelky milujú. Spali by v nich a majú ich doma aj desiatky. Sú ženy, ktoré si vystačia s tromi kabelkami. A neznamená to, že ich nemilujú. Ja verím, že v jednej, aj v druhej skupine žien sa nájdu tie, ktoré to s kabelkami vedia a ktoré vôbec nie.

Tak, ako váš celý výzor, kabelka o vás hovorí aj samostatne. Prezrádza o vás, či máte rada pravidlá a poriadok alebo ste skôr slobodomyseľný človek. A to nehovorím o tom, či vaša kabelka je „kufrik bordelowy“ alebo v nej máte krásne upratané.

shutterstock_454318564

Hovorí o vašom vzťahu ku krásne, móde a úprave zovňajšku všeobecne. Prezrádza, či ste pevná a zásadová. Hovorí o tom, či máte hravý prístup k životu. Ukazujete ňou svoju dynamickú alebo skôr statickú povahu. V kabelke sa zrkadlí váš vzťah ku kvalite, ako aj vaša spotrebná povaha. Vyjadrujete v nej, či myslíte na dlho dopredu alebo pozeráte len za najbližší roh. Vaša tvorivosť sa vie prejaviť aj na vašej kabelke.

Ukazujete, či poznáte svoju postavu a viete s ňou pracovať alebo nie. Manifestujete ňou váš spoločenský status, solventnosť, aj inteligenciu.

Z estetického hľadiska už dávno neplatia všeobecne platné pravidlá o tom, aká musí byť kabelka vzhľadom k vybratému oblečeniu. Jediné pravidlo je, že celkový dojem musí byť hladký a príjemný. Samozrejme, ľahšie sa kombinuje kabelka s oblečením, ak sa držíte v rámci rovnakého štýlu, podobného materiálu, príbuzného farebného odtieňa a pod. Úloha kabelky v outfite je významná. Môže mu dodať punc, jedinečnosť a skompletizovať ho alebo môže výborný outfit pokaziť.

Kabelka môže byť odlišnej farby od farby celého outfitu alebo môže byť rovnakej farby. Môže byť zladená s topánkami alebo aj nemusí (ja viem, že niektoré osobnostné typy s týmto môžu mať problém). Pamätajte však, ide o celkový dojem.

A ten je zásadný pri výbere kabelky a spôsobe nosenia s ohľadom na typ vašej postavy. Nie je jedno, akú kabelku, kde a ako nosíte. Má vplyv na výsledný efekt aj formu vášho vzhľadu. Môže vašu postavu opticky skrátiť aj predĺžiť. Môže podčiarknuť črty vašej postavy ale aj ich stlmiť. Môže vás omladiť ale aj rozšíriť.

História: zdroj 1, zdroj 2

Michaela Pisoňová
Lektorka plodnosti s dlhoročnou praxou. Učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus pomocou prirodzenej a vedecky overenej metódy. Zároveň vie poradiť aj v oblasti osobného šatníka. Pri obidvoch témach rada uplatňuje holistický prístup.