O BIELEJ (2. časť seriálu)

 biela spalna_modrastrecha.skMôj obľúbený filozof G. K. Chesterton o bielej povedal: “Biela nie je len jednoduchá absencia farby, je to žiarivá a pozitívna vec, tak divoká ako červená, tak jednoznačná ako čierna… Boh maľuje mnohými farbami, ale nikdy nemaľuje tak pestro, ako keď maľuje bielou.“

Povedal to krásne, ale farební teoretici by mu v jednom odporovali. Tvrdia totiž, že kým čierna je absencia farby, biela v sebe odráža všetky farby. Nie je teda farbou v pravom slova zmysle, je neutrálnym médiom. Biela použitá v kombinácii s inou, nie neutrálnou farbou, funguje ako podpora. Jej úlohou je priniesť rovnováhu. Použitá v kombinácii s čiernou (ktorá je jej náprotivok), dáva čiernej hlbší význam. Biela a čierna sa vzájomne posilňujú. Obidve tieto farby vyjadrujú absolútno.

Biela existuje v nespočetnom množstve odtieňov a názvov. Poznáme snehobielu, čistú bielu, mäkkú bielu, slonovinovú, šedo bielu, krémovú, béžovú, studenú béžovú, hubovú, šedo béžovú, holubičiu, ľaliovú, mandľovú, popolavo bielu a odtiene všetkých druhov mliečnych výrobkov 🙂 Myslím si, že je ťažké jednoznačne určiť, kde končí biela a kde začína svetlý odtieň inej farby…biele doplnky_tulip.sk

Zatiaľ čo v našich končinách smútime s čiernou farbou, v iným krajinách je farbou smútku práve biela a bolo tak tomu aj u stredovekých európskych kráľovien. Vychádzalo sa z viery, že koniec jedného života znamená začiatok ďalšieho. Biela farba je ako nepopísaný papier, nový začiatok. Na začiatku nového života sú naše bábätká, ktoré najradšej obliekame do bielej farby. Aj psychológovia spájajú bielu s novým začiatkom. Táto farba nestimuluje, ale otvára cestu niečomu novému. Kedy vo vašom živote ste mali najväčšiu chuť obliekať sa do bielej farby? Nebolo to náhodou vtedy, keď sa vo vašom živote jedna etapa končila a druhá sa ešte nezačala? Je veľká pravdepodobnosť, že to tak bolo. Chuť na nosenie bielej farby sa vtedy zvyšuje.

V laboratóriách sa nosia biele plášte nie náhodou. Isté výskumy prišli k výsledkom, že osoby oblečené v bielom plášti mali lepšie výsledky v úlohách vyžadujúcich pozornosť než osoby, ktoré na sebe biely plášť nemali. Podrobnejšie výskumy dokázali vplyv bieleho plášťa na pozornosť nositeľa v súvislosti s jeho pôvodom. Testovaní, ktorí vedeli, že majú na sebe doktorský plášť, urobili o polovicu menej chýb než testovaní, ktorí si boli istí, že majú oblečený biely plášť maliara.

Biela farba symbolizuje jednoduchosť, nevinnosť, neutrálnosť, čerstvosť. Biela vlajka alebo biela holubica sú znakom pokoja a zmieru. Pôvod bielych plášťov u zdravotných pracovníkov je vraj v tom, že táto farba so sebou nesie nádej na uzdravenie. Biele zámky sú symbolom dosiahnutia cieľov, dokonalej duchovnosti a naplnenia osudu. Ak snívate „s bielou“, je to symbolom šťastia vo vašom domove. Ak je to vaša obľúbená farba, najviac zo všetkého túžite po jednoduchosti vo vašom živote. Snažíte sa preto o vytvorenie podmienok úplnej nezávislosti od iných. Nosenie bielej farby tiež naznačuje váš spoločenský status. Asi ťažko by ste išli pracovať na stavbu v bielom tričku, zatiaľ čo v kancelárii máte väčšiu šancu uspieť v udržaní si jeho čistoty.

Biela farba sa najčastejšie spája s čistotou, ktorá je zároveň jej najväčším problémom. Reklamy na pracie prášky sa len tak hmýria snehobielymi košeľami. Biely obrus na stole, biele posteľné plachty, biele oblečenie anjelov… to všetko na zdôraznenie čistoty. Ale ako udržať bielu farbu na textílii čo najdlhšie? Perte rôzne biele osobitne podľa stupňa belosti. Vždy predpierajte a do prania používajte bielidlo na odstránenie škvŕn a udržanie belosti, ktorému veríte. Biele odevy a doplnky nesušte a neuskladňujte na slnku, inak by mohli zožltnúť! Bielu látku máte šancu zachrániť po obliatí červeným vínom tak, že na škvrnu okamžite nasypete väčšie množstvo soli.

Biela opticky zväčšuje priestor, čo sa často využíva v interiéroch. Pozor, platí to aj pri obliekaní! Priveľa bielej však pôsobí chladno, prázdne, neosobne. Ako napríklad nemocničné izby. Tak isto môžete pôsobiť aj v bielom oblečení, ak je jednoduchého, klasického strihu a je bez ozdôb či doplnkov.19859782_s

Jedným zo základných kúskov šatníka muža i ženy je biela košeľa. Našťastie, môže mať mnoho podôb. Strihových, štýlových, materiálových. Muž by mal vlastniť niekoľko kvalitných a najmä strihovo padnúcich bielych košieľ vhodných na formálnu pracovnú príležitosť. Tá najformálnejšia príležitosť si vyžaduje výlučne bielu košeľu (v kombinácii s tmavým oblekom). V žiadnom prípade to však nemusí byť nudná záležitosť. Biele košele sa môžu odlišovať materiálom a jeho dezénom, odtieňom bielej farby a drobnými strihovými detailmi. Aj pre ženy platí povinnosť obliecť si bielu košeľu na formálnu biznis príležitosť.

Ak si myslíte, že sa vám snehobiela farba nehodí, ale vlastníte košeľu v tejto farbe, ktorá sa vám inak páči a strihovo je pre vašu postavu vhodná, nemusíte ju hneď posúvať kamarátke. Vplyv tejto ostrej farby na vašu „neostrú“ tvár môžete neutralizovať alebo zmierniť vložením niečoho medzi tvár a košeľu. Buď je to šatka, masívny náhrdelník vo vám lichotiacej farbe alebo si košeľu naširoko rozopnete. Efekt farby zjemníte, ak ju zmiešate s inou farbou napr. aj tak, že si na košeľu oblečiete vestu. Prípadne, blízko košele noste sako vo farbe, ktorá je pre vás vhodná. Predpokladám, že už vám došlo, že rovnako si môžete poradiť aj s akýmkoľvek bielym topom.

Dámy, ak sa už idete vydávať, tak vyššie navrhnuté riešenia zahoďte za hlavu. Ku svadobným šatám radšej žiadne šatky, saká či náhrdelníky na zjemnenie nevhodnej farby.biela kráľovná Vo váš veľký deň chcete predsa zažiariť na plnej čiare, tak žiadne kompromisy a vyberte si šaty vo vhodnej bielej farbe (teda, ak volíte bielu). Na trhu je množstvo svadobných šiat rôznej bielej farby. Ak sa chystáte na svadbu ako hosťka, mali by ste sa podľa pravidiel bielym šatám vyhnúť. Ak ste však pozitívne prefíkaná (práve som si tento termín vymyslela), viete sa obliecť do bielej, ale nikoho ani nenapadne vás k neveste prirovnávať. Vyberte si odtieň bielej, ktorý si s veľkou pravdepodobnosťou nevesta nedá, strihovo sa od (zvyčajne) veľkých svadobných šiat vzdiaľte, ako sa dá, a „zafarbite“ sa doplnkami. Priznám sa, ja som mala na mojej svadbe konkurenciu v bielych šatách (týmto pozdravujem moju stále dobrú kamarátku J. :-)), ale nijako mi to neprekážalo. No my ženy sme rôzne a radšej neriskujte priazeň nevesty a možno aj iných hostí na svadbe.

Obliekli by ste si biely kostým? Ak áno, ste pravdepodobne veľmi sofistikovaná dáma a asi si len tak hocikde nesadnete. Zvyčajne sa pohybujete ladne a pomaly a prirodzene ste stredobodom pozornosti. Vyplýva to z vašej osobnosti a je to súčasťou vášho osobného štýlu. Vy, ktoré takéto nie ste, nesmúťte, máte iné obdivuhodné vlastnosti.

Máte rada biele nohavice? Ak k vášmu šatníku neodmysliteľne patria, ste pravdepodobne dáma, ktorú spomínam v predchádzajúcom odseku. Ak si biele nohavice rada oblečiete príležitostne, ste dáma iného typu. No aj vy si musíte skutočne dať záležať nielen na tom, kde si sadnete, ale aj čo nosíte pod nimi. Ideálne a najvkusnejšie je, ak nohavičky spod nohavíc nie je vôbec vidieť. Zostáva nám teda jediná možnosť obliecť si bezšvové nohavičky telovej farby. To isté platí o podprsenke, ak sa oblečiete bielo aj hore. Čipkám na spodnej bielizni sa v tomto prípade radšej vyhnite. Výnimkou je, ak presvitajúca čipka je vaším zámerom (do tejto kategórie spadá aj možnosť ísť bez spodnej bielizne, iba pre odvážne!).

Keď nakupujete biely odev, majte na mysli, že pri dennom svetle váš odev bude presvitať omnoho viac, ako v obchode. Takmer každá biela látka sa zvyčajne stane priesvitnou, keď premokne. Zaujímalo by ma, koľkým z vás teraz napadla istá scéna z filmu Fontána pre Zuzanu.

Je január a na Slovensku máme aktuálne aj bohatú snehovú nádielku. Užívajme si ju, kým je tu.

„Pozor, biely cukor je jed! Kto chce zdravšie telo mať, mal by sa bielej múke vyhýbať! Trošku mimo témy som si zabásnila, ale pravdu vyhlásila 🙂 “

Michaela Pisoňová

Zdroj obrázkov: modrastrecha.sk, tulip.sk, 123rf.com.

Michaela Pisoňová
Lektorka plodnosti s dlhoročnou praxou. Učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus pomocou prirodzenej a vedecky overenej metódy. Zároveň vie poradiť aj v oblasti osobného šatníka. Pri obidvoch témach rada uplatňuje holistický prístup.