KEĎ SA ŽLTÁ NARODÍ

miniesLen nedávno vznikla nová farba. Znie to dosť nelogicky, že? Ako mohla vzniknúť farba? Formálne vznikol nový odtieň žltej farby, keď mu „Pantone Colour Institute“ priradil meno a to „Pantone Minion Yellow“. Tento inštitút definuje a štandardizuje farby pre návrhársky priemysel na celom svete. Nuž aj takto vznikajú farby 🙂

Že vám názov novej farby niečo pripomína? Minion pochádza z kreslenej rozprávky, ktorá práve prichádza do kín. Možno aj preto tá nová farba… Ale neodbočujme. V tejto rozprávke vystupujú postavičky vyzerajúce ako malé žlté cukríky.

„Tak ako nás vedia slnečné lúče oživiť, rovnako Pantone Miniónová žltá je farba, ktorá zvyšuje úroveň vedomia a vytvára jasnosť, čím svieti na cestu k inteligencii, originalite a bohatstvu zdrojov otvorenej mysle – toto je farba nádeje, radosti a optimizmu“ povedala výkonná riaditeľka Pantone Colour Institute Leatrice Eiseman. Pantone túto farbu označuje za extrovertnú, hravú, teplú, energickú, priateľskú, osvecujúcu a milujúcu zábavu.

V týchto vetách je vlastne stručne zhrnuté, čo so sebou žltá farba ako taká prináša. Keď vidím žltú farbu, hneď sa vo mne štartujú emócie radosti.

Verím, že táto téma zapadne do tohto mesiaca začínajúceho leto, keďže asi väčšina z nás sa teší na leto plné slniečka. Žltá je taká… slniečková, hovoria už aj tie najmenšie deti.shutterstock_60491290

A majú pravdu, keďže táto farba má v rámci farebného spektra najbližšie k svetlu. Je to zároveň najviditeľnejšia farba. Preto sa popri menej viditeľnej bielej používa na prechodoch pre chodcov aj na iných miestach, ktoré je potrebné vidieť.

Žltá farba vibruje príliš rýchlo, preto pôsobí veľmi stimulujúco pozitívnym aj negatívnym smerom najmä na našu myseľ. Živosť tejto farby môže u niektorých ľudí spôsobiť úzkosť alebo podráždenosť.

Vzbudzuje v nás optimizmus, priateľskosť, kreativitu a radosť. Spája sa s mysľou a preto môže pomáhať pri sústredení sa a dokonca evokuje múdrosť.

Na oblečení zväčšuje objem, priťahuje pozornosť a nenecháva ľudí chladnými. To všetko v závislosti od jej množstva a použitého odtieňa. Myslite na to, keď sa rozhodujete, či si ju pridáte do svojho šatníka.

Oblečení v žltej farbe môžete pôsobiť veľmi príjemne, priateľsky a dokonca aj múdro, ale nepreháňajte s ňou. Ak si ju dáte na veľkú plochu (napr. celé šaty), tam sa aj zastavte. Doplnky už použite v inej farbe. Výnimka potvrdzuje pravidlo…shutterstock_184350500

Ak sa vám táto farba páči, ale nemáte na ňu odvahu, tak tú odvahu nájdite alebo žltú použite len v doplnkoch. Iba málo žltej stačí na to, aby si vás ľudia všimli alebo zapamätali. Vraj je dokázané, že text napísaný na žltej farbe si viac zapamätáme. Využite to, ak je toto váš zámer 🙂

Podobne, ak idete medzi ľudí a chcete s nimi komunikovať, podporte to niečím žltým na sebe. Žltá je farba komunikácie.

Je fajn mať vo svojom šatníku niečo žlté. Ja som si dala na objednávku ručne vyrobiť náhrdelník zo žltých korálikov na Sashe u Zuzany Dudíkovej a neustále prichádzam na nové spôsoby jeho nosenia ako náramok, opasok alebo náhrdelník. Tu je pár nápadov:

žltý náhrdelník

Ak máte túto farbu radi ale nechcete, aby pôsobila príliš stimulujúco, použite jej jemnejší a menej výrazný odtieň.

Táto farba je slniečková aj preto, že je skutočne teplá. Studené farebné typy sa jej však úplne vyhýbať nemusia ani na oblečení v blízkosti tváre, ak si zvolia mierne chladnejší odtieň žltej citrónovej. Ako rozlíšiť „teplotu“ žltej farby? Keď v nej vidíte čo i len kúsok oranžovej, je to teplá farba.

Tak šup do žltej, nech je na uliciach radosť pozerať 🙂shutterstock_127324319

Michaela Pisoňová
Lektorka plodnosti s dlhoročnou praxou. Učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus pomocou prirodzenej a vedecky overenej metódy. Zároveň vie poradiť aj v oblasti osobného šatníka. Pri obidvoch témach rada uplatňuje holistický prístup.