HNEDÁ NUDA ALEBO LUXUSNÁ ČOKOLÁDOVÁ ? (4. časť seriálu)

Nuda alebo výnimočnosť? Chudoba alebo luxus? Čo z nej spravíte, to z nej máte. Páni, čo tak vymeniť hnedý oblek za čierny? Len nie všetci, prosím.

Mala som v pláne pokračovať v mojom seriáli o farbách hnedou farbou. Aby som túto farbu viac precítila, povedala som si, že na ňu budem zameriavať svoju pozornosť v bežnom živote. Nečudo, že som ju následne videla všade, kde som sa pohla.shutterstock_118257187_zmensene

Bola som von na prechádzke s deťmi. Mojich synov prirodzene viac než chodník lákala zem. Po zime je ešte vlhká, je v nej menej trávy ale za to veľa rôznych paličiek, suchých stebiel, psích hovienok, papierikov a iného drobného odpadu.

Ako to už býva, vždy sa nájde niečo, prečo by mal môj syn spadnúť na zem a čisté nohavice za rekordne rýchly čas zmeniť na špinavé. Keď som pozrela na jeho označkované nohavice, pomyslela som si: „aha, hnedá“. Keď si predstavíme niečo špinavé, prvá farba, ktorú si so špinou spojíme je pravdepodobne hnedá. Ešte aj tie hovienka sú poväčšine hnedé.

Dve tváre hnedej

restaurant-red-beans-coffeeZ chladničky som vytiahla rybaciu nátierku. Bola hnedá a svojím vzhľadom nelákala (deti ju však milovali). Paradoxne, hnedej farby sú aj veľmi obľúbené pochúťky ako je čokoláda či káva. Ja ich milujem obe a čím sú hnedšie, tým lepšie.

Hnedá farba v našej mysli veľmi často evokuje špinu a súčasne populárne pochúťky. Náš život je plný takýchto rozporov a nielen to sa mi na ňom páči. Tá istá farba môže pod vplyvom rôznych okolností vyvolať rôzne a často i protichodné reakcie či asociácie.

V historickom kontexte sa hnedé oblečenie spája s fyzickou prácou, chudobou ale aj armádou (pre jej nízku viditeľnosť). Všeobecne je táto farba najmenej často označovaná ľuďmi za obľúbenú.

Vo forme odtieňov hlbokej čokoládovej však hnedá aktuálne získala status luxusnej farby. Predstavte si krásne dekorované tmavohnedé sviečky, lesklé čokoládovo hnedé saténové posteľné prikrývky, prípadne nádherné balenia tmavej kávy navodzujúce pocity hojnosti, delikátnej chuti a tepla.

Je len a len na vás, ako túto farbu použijete a čo z nej vytiahnete na svetlo. Dôležitú úlohu tu hrá materiálové prevedenie, tvar odevu, štýl, použité doplnky a váš osobný postoj. Oblečení v hnedej môžete pôsobiť veľmi nudne, konzervatívne, striedmo, materialisticky a nenápadne. Na druhej strane v hnedom oblečení viete urobiť dojem, že ste spoľahliví, praktickí, uzemnení, nestranní, stabilní, lojálni a priateľskí.

Podporte touto farbou svoj zámer

Noste hnedú farbu, ak chcete ukázať svoj neutrálny postoj, prípadne na seba nechcete stiahnuť pozornosť. Naznačíte ňou aj váš zmysel pre poriadok a organizovanosť. Hnedým oblečením môžete ukázať svoj blízky vzťah k materiálnemu zabezpečeniu či otvorenosť voči vzťahom. Hnedý odev navodzuje dojem ležérnosti a pohody i blízkeho vzťahu k prírode (v kombinácii so zelenou). Tmavá hnedá komunikuje integritu, zrelosť a rodinné hodnoty.

Ja mám hnedú farbu veľmi rada.

Prezradím vám, že v aktuálnej životnej etape ma hnedá veľmi priťahuje. V mojom šatníku má hojné zastúpenie. Ktovie, ktorú z vyššie spomínaných vlastností by ste na mne našli vy. No vo mne táto farba najviac evokuje teplo a mäkkosť. Okrem toho, že dobre ladí s mojou vlastnou farebnosťou, si ňou možno podvedome kompenzujem neustálu zmenu, ktorá je tak typická pre môj život. Hnedá farba je totiž farba stálosti, pohodlia, bezpečia, dokonca až materstva (vyplýva to z blízkeho spojenia so zemou – zem je hnedá). shutterstock_113349823

Obleky a kostýmy

Hnedý oblek je u pánov všeobecne menej obľúbený ako čierny. Práve preto, v ňom paradoxne môže muž vyzerať zaujímavo, za istých podmienok. Predstavte si záplavu čiernych oblekov a medzi nimi pekne vynímajúci sa pán v hnedom obleku. Bude na seba priťahovať pozitívnu pozornosť len za podmienky, že jeho oblek je ušitý z tmavohnedého odtieňa, naozaj luxusne vyzerajúcej látky a premyslene doplnený ostatnými súčasťami odevu. Myslím si, že takýmto spôsobom by mohol vhodne prejaviť svoju osobnosť niekto, kto rád porušuje pravidlá, prípadne na seba distingvovane upozorňuje, ale zároveň tým nikoho a nič neuráža. Táto situácia sa týka večernej formálnej príležitosti a môže sa aplikovať aj u žien.

Na denné neformálne biznisové príležitosti je hnedý oblek či kostým nanajvýš vhodný no v jeho svetlejších odtieňoch. Hnedé topánky sa viac hodia na dennú než na večernú príležitosť.

Hnedá namiesto čiernej

Ak ste niekto, kto máte hnedé vlasy a oči a farebne ste skôr tlmený typ, prípadne máte výrazne teplú farebnosť (vlasy, oči a pleť), je pre vás hnedá farba vhodnejšia než čierna. Čierny oblek, kostým či šaty by vás mohli farebne prevalcovať. Skúste namiesto čiernej farby používať menej výrazné farebné odtiene napr. hnedej a uvidíte, ako zažiarite. Naviac, budete vyzerať priateľskejšie a otvorenejšie než v agresívnej čiernej.

Výborná na kombinácie

Túto farbu najčastejšie vidíme na topánkach, opaskoch a kabelkách. V rôznych odtieňoch hnedej sa často šijú kabáty a trenčkoty. Je to samozrejme pre jej neutrálnosť a ľahkú kombinovateľnosť s inými farbami. Je naozaj praktické mať v šatníku základné kúsky v neutrálnych odtieňoch, napr. v hnedej. Táto farba v kombinácii s inými farbami, dáva farbám vyniknúť a zároveň ich tlmí.favim.com

Hoci hnedá sa považuje skôr za ležérnu farbu, vy už viete, že môže vyzerať veľmi sofistikovane a elegantne. Viete to dosiahnuť aj správnou kombináciou farieb realizovanou na kvalitných materiáloch. Napr. čokoládovo hnedá s krémovou bielou alebo svetlou béžovou má potenciál vyzerať štýlovo a zaujímavo.

Tak, čo? Presvedčila som aspoň ryšavky a ryšavcov na viac hnedej? Vy ste už pravdepodobne tušili, že hnedá vám pomáha viac než čierna. Ale istota v tomto presvedčení vám ju pomôže nosiť s väčšou gráciou 🙂

Michaela Pisoňová
Lektorka plodnosti s dlhoročnou praxou. Učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus pomocou prirodzenej a vedecky overenej metódy. Zároveň vie poradiť aj v oblasti osobného šatníka. Pri obidvoch témach rada uplatňuje holistický prístup.