CERVIKÁLNY HLIEN – PRIMÁRNY ZNAK PLODNOSTI. VYSTAČÍME SI LEN S NÍM?

Môžete sa spoľahnúť len na jeden znak plodnosti pri rozoznávaní plodných a neplodných dní? Áno, môžete. Zanalyzovala som už okolo 3000+ menštruačných cyklov založených na pozorovaní cervikálneho hlienu a viem o tom svoje.

Ženské telo s nami komunikuje o svojej aktuálnej plodnosti alebo neplodnosti viacerými spôsobmi. Sú to zmeny na kŕčku maternice, pocitoch vo vagíne, cervikálnom hliene, bazálnej teplote, nálade, kvalite vlasov atď.

Stretla som sa už s pohŕdavými komentármi na adresu metódy, ktorú učím, zo strany lektoriek iných metód. Keďže ich metóda je založená na rozoznávaní viacerých znakov, pochopiteľne sa im nezdá správne spoliehať sa len na jeden z nich. Znie to logicky. A ja mám pre pochybovačov logické vysvetlenie.

Každá z existujúcich prirodzených metód má svoje pravidlá a postupy. Telesné znaky plodnosti sa v rôznych metódach pozorujú, vyhodnocujú a zaznamenávajú odlišne. No a pre metódu, ktorú učím ja, platí, že vyhodnocuje cervikálny hlien tak dôkladne, ako žiadna iná metóda. Navyše, najdôkladnejšia pozorovacia a zaznamenávacia rutina sa vysvetľuje a diskutuje s používateľkou individuálne až, kým si ju sama neosvojí. Spočiatku aj každý jeden deň s vami analyzuje riadne vyškolená lektorka až kým, ste úplne samostatná a sebaistá v orientácii vo vašich vlastných cykloch. Toto sú dobré základy na to, aby ste sa mohli spoľahnúť len na cervikálny hlien, ktorý s vysokou presnosťou hovorí o prebiehajúcej aktivite vaječníkov a ovulácii.

Trochu z biológie a praxe…

Menštruačná krv je jeden zjavný tok, ktorý my ženy máme každý menštruačný cyklus. Cervikálny hlien je druhý tok, ktorý niektoré ženy vnímajú takmer rovnako intenzívne ako menštruáciu. Je to niekoľko dní trvajúce obdobie, kedy zo ženy vyteká hlienová tekutina, ktorá sa dá voľným okom pozorovať na vonkajšej časti vstupu do vagíny. Vyskytuje sa každý cyklus s rôznym odstupom po menštruácii a približne 14 dňovým odstupom od nasledujúcej menštruácie.

Cervikálny hlien môžete ľahko identifikovať po utretí toaletným papierom. Voľným okom zbadáte hlienovú hmotu (podobnú sopľu vytekajúcemu z nosa) na povrchu papiera. Tá hmota môže byť rôznej dĺžky, farby, aj konzistencie. Najtypickejší plodný hlien je vodnatý, vysoko elastický a má číru farbu. Nie je však pravidlom, že každá žena takýto hlien má.

2 funkcie cervikálneho hlienu

Keď pozorujete zjavný hlienový tok, znamená to, že vo vašich vaječníkoch práve prebieha zrenie vajíčka. Keď prestanete pozorovať hlien, znamená to, že máte tesne po ovulácii alebo teste pred ňou. Hlien vás teda informuje o prebiehajúcej aktivite vo vaječníkoch, aj o ovulácii. Má KOMUNIKAČNÚ FUNKCIU.

DRUHÁ FUNKCIA cervikálneho hlienu je pomôcť spermiám dostať sa do vaječníkov, kde by sa mohli stretnúť s vajíčkom. Priamo umožňuje počatie. Môžete mať ovuláciu, vajíčko nedočkavo čaká na spermie vo vajcovode, ak sa však z nejakého dôvodu, hlien nevytvorí, vajíčko hynie a k oplodneniu nedôjde.

Budem úprimná…

Videla som už cykly, pri ktorých som si povedala: „tak tu by sa bazálna teplota zišla“. Poznať teplotný vzostup by buď urýchlil orientáciu v cykle alebo pomohol určiť ovulačné obdobie presnejšie. V porovnaní s množstvom cyklov, v ktorých je orientácia naozaj ľahká len s pomocou hlienu kŕčka maternice, je počet týchto cyklov zanedbateľný.

Keďže ja osobne som zvedavá a rada sa posúvam, naučila som sa rozumieť aj bazálnej teplote. A jej meranie mi len potvrdilo správnosť vrcholu určeného pomocou hlienu (vrchol je deň, ktorý spájame s ovuláciou).

Krátke zhrnutie

Ak pozorujete a zaznamenávate cervikálny hlien pomocou Creightonského modelu, vystačíte si len s hlienom. Ja, ako lektorka, viem individuálne posúdiť, či by u vás používanie bazálnej teploty bolo prínosné alebo nie. Ak by ste boli za jej používanie, viem vás naučiť jej rozumieť

Pre každého niečo…

Existencia viacerých metód na poli prirodzeného manažmentu plodnosti vám dáva možnosť rozhodnúť sa. A to je skvelé. Ak sa rozhodnete pre jednoduchosť ale presnosť, CrMS je vhodnou alternatívou.

Aktualizácia (rok 2024): Ďalšou vhodnou alternatívou, ktorá ponúka podobne presné poznanie hlienu ako znaku plodnosti je metóda NeoFertility, ktorá v sebe obsahuje princípy CrMS a zároveň pridáva svoje, ktorými poznanie plodnosti a záznamy cyklov posúva na ešte vyššiu úroveň.

UPOZORNENIE: Tento článok v žiadnom prípade neposkytuje dostatočné informácie na to, aby ste vedeli v čom presne Creightonský model spočíva a ako sa používa.

Michaela Pisoňová
Certifikovaná lektorka plodnosti s presahom do výživy a šatníka. Učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus pomocou prirodzenej a vedecky overenej metódy. Zároveň vie poradiť aj v oblasti osobného šatníka. Pri svojich témach rada uplatňuje holistický prístup.