OBLEČENIE, KTORÉ SA OPLATILO KÚPIŤ

Tu vec, tam vec, no žiaden lad a sklad. A ja stojím a čumím do tej skrine a nič. Fakt neviem, čo na seba. Našťastie tieto chvíle už prežívam skôr výnimočne. Nebudem tvrdiť, že nikdy. Som predsa žena 🙂

Aj môj občasný impulzívny nákup má hlavu a pätu, keďže presne viem, čo mi sadne a čo nie. Zvýšila som nároky na to, čo si do skrine pustím a čo nie a zároveň som znížila počet kusov.

Dnes sa s vami podelím o jednu konkrétnu vec, ktorá mi denno denný výber oblečenia výrazne uľahčuje. Počuli a čítali ste o tom už veľakrát, niet však nad konkrétne príklady, že? A budú hneď 3!

Základom sú kvalitné „bejziky“

„Basic“ kúsok, čítaj „bejzik“, je slovo prevzaté z angličtiny a odkazuje na základný kúsok šatníka. Mal by to byť kvalitný, nadčasový a neutrálny kus odevu, ktorý tvorí základ mnohých outfitov.

Odkedy som začala brať toto odporúčanie vážne, omnoho ľahšie sa mi ráno oblieka. Keď cítim potrebu (a tá je po dlhodobej materskej skutočne neodbytná), najprv si veľmi dobre premyslím, ktorý základný kúsok do môjho šatníka najviac zapadne. Potom po ňom poľujem. Naučila som sa byť trpezlivá a radšej si na ten správny kúsok počkať. Nájde sa vždy, skôr či neskôr.

Viacfarebná pašmína

Michaela Pisonova

Zoznamy povinných kúskov šatníka nájdete na každom módnom blogu. Viac farebnú šatku alebo inak nazývanú pašmínu v nich uvádza asi málokto. Ja začnem práve ňou, keďže si základné miesto v mojom šatníku skutočne obstála.

Príbehy vraj predávajú a mňa si táto šatka získala nielen svojou farebnosťou, ale aj príbehom. Ručne ju tkali ľudia v Nepále z bavlny, hodvábu a kašmíru (vlny z kašmírskej kozy pasúcej sa po himalájskych kopcoch).

Aj napriek tomu alebo práve preto, že má v sebe snáď všetky farby, hodí sa k mnohým veciam v mojom šatníku. Ku každej veci si táto šatka nájde farebné spojenie. Ožiari jednoduchý outfit a mňa s ním.

Je nesmierne praktická. Dá sa nosiť v každej sezóne. V zime skvele zahreje omotaná okolo krku a plní funkciu pekného šálu. V chladných ránach jari a jesene zahreje ako šál. Počas dňa, keď odložím kabát či sako, zastúpi rolu zvršku alebo svetra prehodená cez plecia. V lete je to moja prvá pomoc pri chladnej klimatizácii v práci buď namiesto svetra alebo aj ako prikrývka na holé nohy.

Popritom všetkom táto šatka funguje ako krásna a sofistikovaná ozdoba, ktorá je tiež vyjadrením mojej farebnej osobnosti, ktorá má tiež mnoho tvárí 🙂

Šatka ma aj s poštovným stála cca 16 Eur a kúpila som ju tu: http://www.himalife.cz/Pasminy-rucne-vyrabene

Béžový kabát na prechodné obdobie

Michaela PisonovaV kontraste s prechádzajúcim odporúčaným kúskom, je tento kabát úplná klasika. Moja prax len potvrdzuje teóriu. Naozaj sa oplatí zaobstarať si kabát neutrálnej farby. Čím jednoduchší, tým lepšie. Dá sa nosiť prakticky so všetkým. Umožní vám obliecť sa do nedbalej elegancie (napr. v kombinácii s džínsami) alebo, ak treba, aj do klasickej elegancie.

Mne veľmi vyhovuje, že je nepodšitý, lebo sa tým rozšíria možnosti jeho použitia. Keď je chladnejšie, pridáte jednu vrstvu pod neho, čo môže byť veľmi šik. Keď je teplejšie, vystačíte si s ním. Keď je príliš teplo, napr. na ceste naspäť z práce, nie je problém niesť ho v rukách, pretože je veľmi ľahký, mäkký a vo farbe, ktorá nie je citlivá na zašpinenie sa.

Kabát ma stál 60 Eur a kúpila som ho tu: www.zoot.sk

Košeľové šaty

Ani toto nie je klasický základný kúsok šatníka. V tom mojom si však svoje základné miesto obhájil. Jeho neutrálna svetlo modrá (populárna) farba a materiál pripomínajúci denim (a nie je to denim) ho robia veľmi variabilným a univerzálne nositeľným kúskom.Michaela Pisonova

Tieto šaty nosím, keď sa chcem cítiť pohodlne bez kompromisov a zároveň profesionálne a upravene. Mám pocit, že vystihujú moju osobnosť. Na prvý pohľad je to klasika (modrá košeľa), na druhý pohľad je to nekonvenčnosť (košeľa so sukňou v jednom). Horná časť je formálna, dolná už menej. Aj keď sa nezdá, rafinovane odhaľujú pomerne veľkú časť nôh vďaka svojmu oblému vykrojeniu dolného okraja.

Dajú sa nosiť ako košeľa na sukni rozopnutá od pása dole, aby bolo sukňu vidieť. Môžu to byť plnohodnotné šaty nosené ideálne s tmavými pančuchami. A dajú sa využiť aj ako zvršok (sveter, ľahký kabátik) na tričko a rifle. Rukávy vedia byť klasické dlhé ale aj zrolované hore do krátkych.

Keď zvažujem kúpu novej veci, rozmýšľam nad tým, ako ju môžem nosiť JA. To sa nemusí zhodovať s pôvodným úmyslom tvorcu výrobku. Pri tomto kúsku nikdy nenosím priložený opasok obviazaný okolo celého pása. Sťahujem a viažem si ho len v zadnej časti, čím sa silueta celej košele jemne vytvaruje.

Pri tomto kúsku sa mi potvrdzuje, že cena ide ruka v ruke s kvalitou. Dokonalé šitie, kvalitný materiál, nadčasový dizajn, univerzálne použitie, to všetko predurčuje tieto nie lacné šaty na ich maximálne využitie a nosenie s radosťou.

Košeľové šaty stáli 180 Eur a kúpila som ich v obchode Gant. Tento darček potešil 🙂

Oblečenie, ktoré sa oplatilo kúpiť

Potvrdzujem, že peniaze vložené do kúpy týchto kúskov boli pre mňa dobrou investíciou. Každý z nich som kupovala po vedomom uvážení a veľmi dobre informovaná o tom, čo mi skutočne pristane. A rada ich nosím aj všetky tri spolu 😊

Inšpirujme sa navzájom. Čo si z vášho šatníka pochvaľujete vy? Ktorý kúsok vo vašom šatníku nosíte často a radi?

Michaela Pisoňová
Jej srdcovkou sú silné témy žien: plodnosť a štýl. Ako lektorka plodnosti učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus a rozumieť mu. Ako koučka štýlu učí vyberať oblečenie, ktoré nositeľku podporí zvonku aj zvnútra. Uplatňuje prirodzený prístup k plodnosti a vedomý prístup k obliekaniu.
Je autorkou eBooku Minimalistický šatník>>
Viac informácií o nej nájdete tu >>