Ja viem, brutálny názov. Zmysel, v ktorom ho používam, je však takmer doslovný… 😉
Existuje ideál krásy?
Hm, ťažká otázka. Odpoveď nie je čierno-biela.
Podľa Valerie Steele, riaditeľky múzea pri technologickom módnom inštitúte v New York-u a uznávanej vedkyne v oblasti psychológie módy, môžeme z histórie všetkých kultúr vyčítať jednotnú líniu ideálu ženskej krásy.
Za krásnu sa takmer vždy považovala a považuje žena, u ktorej vidíme aspoň tieto 4 prvky: symetria v proporciách tela (približne rovnako široké ramená a boky), zjavný pás (viditeľný rozdiel medzi šírkou bokov a pásom), čistá pleť a mladosť.
Nateraz si nebudeme všímať posledné dva z uvedených atribútov ženskej krásy. Zastavíme sa pri tých proporciách tela.
Všimli ste si, že tam nie je zmienka o tom, aká je žena veľká čí štíhla? Ako som v minulom článku o váhe naznačila, pri postave ide predovšetkým o tvar.
Prechádzam sa s deťmi na ulici. Zo zaparkovaného auta vidím vystupovať ženu asi okolo 50-tky a hneď mi udrie do očí jej postava i to ako sa obliekla. Veľmi pravdepodobne by neunikla ani vašej pozornosti, hoci by ste si asi neuvedomili prečo.
Musím uznať, že to bola pestovaná dáma a na výzor zjavne dbala. Bolo vidieť, že premýšľala, keď sa obliekala. Ale škoda, že trochu naopak.
To, čo mala veľké, „zakryla“ pod voľnú košeľu bielej farby. To, na čo bola hrdá a chcela ukázať, obliekla do úzkych tmavých nohavíc.
Ak vám vaša predstavivosť ukázala obrázok ženy okrúhlej postavy, t.j. s plným trupom a väčším bruchom, štíhlymi bokmi a nohami, vidíme to isté.
Čo je na tom zlé? Nič. Ak ste zvedaví, čo by mohlo byť lepšie, čítajte ďalej.
„Máš pekné nohy, veď ich ukáž!“
Určite ste to už počuli v rôznych formách. A vaša hlava vám možno veľakrát hovorila: „oblečiem si ten voľný sveter, aby som zakryla moje brucho“.
Alebo „tá je tak krásna, že môže chodiť aj vo vreci„. Veruže môže, ale v oblečení, ktoré nepopiera jej pekné tvary, by mohla vyzerať nádherne. Viem, veľké voľné veci bývajú z času na čas moderné, ale ženskej postave väčšinou nelichotia.
Sme jeden celok
Rovnako, ako sa nedajú jednotlivé oblasti nášho života oddeliť jedna od druhej, pretože na seba vplývajú, tak isto aj naša postava je v prvom rade celok.
Je v poriadku ukázať a pritiahnuť pozornosť na to, čo sa nám na nás najviac páči. Tejto síce jednoduchej ale menšej forme umenia sa vie naučiť každá z nás. Jednou z možností je vhodné použitie doplnkov, napr. správne umiestnenie a výber kabelky.
Vráťme sa však k tej „oversize“ košeli. Ste na omyle, ak si myslíte, že pod ňu ukryjete svoj objem. Naopak, práve priliehavejším oblečením v správne zvolenom strihu, farbe a materiály, budete vyzerať štíhlejšie, prípadne si nepridáte ďalších 5 kíl a 5 rokov k tomu.
Vyššie spomínaná žena svojím oblečením ešte zvýraznila disproporčnosť svojej postavy. Vyjadrím sa presnejšie. Objem svojho väčšieho trupu podčiarkla voľnou bielou košeľou a štíhlosť svojich nôh zviditeľnila čiernymi nohavicami úzkeho strihu. Rozdiel v proporciách (nevyrovnanosť) opticky ešte zväčšila.
Ako často vidíme toto na uliciach… Zabúdame sa na seba pozrieť ako na celok.
Takže ešte raz, cieľom nemá byť vyzerať za každú cenu štíhlejšia (väčšinou len na jednej časti postavy). Lepšie je snažiť sa vyrovnať proporcie svojho tela a tak docieliť harmonickejší vzhľad, ktorý neruší. Náš zrak vníma proporcie a tvar, objem je až ďaleko za tým.
Čo konkrétne by som tejto žene poradila ja?
Prehodiť farby. Pritiahnuť pozornosť na nohy zaujímavými nohavicami prípadne sukňou svetlejšej farby a možno aj umiestnením zaujímavej kabelky. Objemnejší trup obliecť do farieb a materiálov, ktoré opticky nerozširujú, strihovo vertikálne predeliť (napr. vrstvením oblečenia), nebáť sa hlbšieho výstrihu (dá sa to aj zakamuflovať u zdržanlivejších dám).
Nejako takto to asi vyzeralo a mohlo by vyzerať (pred a po)…kresliť sa ešte len učím 🙂
My ženy máme rôzne postavy. Tak nás stvoril Boh a „bolo to dobré“, je to dobré. Prečo by sme sa mali všetky snažiť dostať do škatuľky postavy presýpacích hodín (to je „ideálna“ postava)?
Nemali, ale môžeme sa snažiť tomuto tvaru sa priblížiť.
Prečo?
Pretože existujú isté vizuálne zákony, ktoré platia všeobecne a ak ich dodržíme, ľudské oko výsledok vyhodnotí za pekný. Platí to pri viazaní kytice kvetinárkou, pri návrhu bývania interiérovou dizajnérkou aj pri zdobení torty cukrárkou.
Iste máte v skrini nejaké veci, ktoré ste buď dostali alebo kúpili, lebo sa vám zdali pekné. Ale akosi ich pri výbere oblečenia na seba vždy obídete. Nerozumiete úplne prečo, no pri pohľade do zrkadla sa vám niečo nezdá. Pravdepodobne to cítite a vidíte správne, hoci to neviete logicky zdôvodniť. Jedným z dôvodov môže byť, že táto vec nelichotí vašej postave.
O tom, prečo je lepšie na seba bezmyšlienkovite nehodiť hocičo, čo sa nám páči, ale naučiť sa tvarovať vašu postavu, by sa dalo popísať viac.
Ja túto časť milujem. Tvary sú jednoducho moje.
Ak sa necítite zrelé na osobné poradenstvo, môžete využiť možnosť inšpirovať sa a čo to sa priučiť o tvarovaní vašej postavy aj pomocou darčekov odo mňa. Buď je to zábavná a poučná ochutnávka vo forme e-knihy o tvarovaní vašej postavy kabelkou (zdarma tu) alebo sú to šatníkové kapsule určené pre vašu postavu ako bonus zdarma ku praktickej e-knihe 5-kroková liečba vášho šatníka.
Upozorňujem, že tento článok sa týka len fyzického vybavenia ženy, ktoré však samo o sebe nehrá jedinú úlohu v tom, či je žena krásna alebo nie. Podstatná časť zo všetkého totiž ešte len príde. Nabudúce 🙂