NECHALI STE SI PORADIŤ?

 • Veľmi pravdepodobne ste zažili AHA momenty, kedy ste zrazu videli to, čo vám o sebe unikalo.
 • Dostali ste nálož praktických rád na mieru vám o tom, ako kombinovať oblečenie a doplnky.
 • Lúčili ste sa nadšené a odhodlané upraviť spôsob vášho obliekania.

To je skvelý odstrel na ceste v rozvoji vášho osobného štýlu. Následne si však musíte ustrážiť, aby ste po ceste nezaspali. O tom je tento článok.

AHA momenty si vážte ako poklad

V predchádzajúcom článku zameranom na štýlovosť spochybňujem radikálnu premenu za 1 deň. Netvrdím, že zmena nie je možná. Mohlo sa stať, že V TEN DEŇ ste pochopili niečo o sebe, čo vás silno zasiahlo.

 • Mohlo to byť napríklad to, že vaša extrovertná a dynamická povaha sa prirodzene balí do živých a odvážnejších farieb, vzorov, doplnkov a tak je to v poriadku.
 • Možno ste pochopili, prečo inklinujete k zdanlivému chaosu a neupravenosti. Zrazu ste videli, že v dokonalom outfite sa vaša tvorivá a slobodná duša jednoducho dusí.
 • Spoznali ste, prečo už nemusíte byť supermoderná a nosiť tie „šialené“ oversize veci, keď vám sa jednoducho páčia tie, ktoré decentne podčiarkujú ženskú postavu. 
 • Alebo vás jednoducho tie bodky bavia, ale hanbili ste sa ich nosiť. Konečne si nemusíte nič vyčítať a môžete sa neviazane tešiť z toho, čo k vám jednoducho patrí. Prečo popierať samu seba?
 • Možno ste uvideli, že vaše prsia/plecia/nohy, ktoré sa vám doteraz zdali malé/široké/krátke, také vôbec nie sú. Ak budete dosť otvorená, zistíte aj, kde a kedy ste nabrali toto mylné presvedčenie a nebude problém ho pustiť a tešiť sa z postavy, ktorú máte.

Novo zažité AHA momenty vo vašom vnútri sa však navonok prejavia postupne. Ak na ne ihneď nezabudnete… ako na predsavzatia. Každé nové uvedomenie v sebe si treba vážiť ako poklad, ktorý vám bol zoslaný z neba. Objavné myšlienky k vám neprichádzajú len tak. Sú impulzom, ktorého je najlepšie sa chytiť a už nepustiť. Čo najskôr realizovať v živote (zhmotniť) a tým otestovať. Inak, nikdy nebudete vedieť, či to u vás naozaj funguje alebo nie.

V akcii každý deň

Ono je to ako s každým novoročným predsavzatím. Po seminári ste najprv nadšené a odhodlané.

 • „Najbližšiu sobotu si vypracem skriňu. S tou kopou oblečenia, ktoré aj tak nie je pre mňa, sa nikam neposuniem. Len budem cítiť chaos, ako doteraz.“
 • „Už sa nebudem nútiť do tých obtiahnutých riflí, môžu byť moderné ako chcú. Milujem cítiť voľnosť, aj v oblečení. A doprajem si to!“
 • „Vedela som, že sa mi čierna nehodí. A aj tak je polovica mojej skrine čierna. Aj tmavomodrá je pekná. Alebo, pôjdem do farieb.“

Po stránke emócií aj argumentov máte nové predsavzatie odsúhlasené v sebe naplno. Emócie sú motor, ktorý vás ženie vpred, do akcie. A keďže sú emócie prirodzene nestále, postupne vyprchajú. Ak nejdete hneď do akcie, slabnúce emócie vplývajú aj na vaše argumenty, ktorými ste si odôvodnili, že vaše rozhodnutie urobiť tú a tú zmenu je správne. Rozhodnutie postupne vybledne a stratí na svojom význame.

Ja si hovorím, keby som sa tak bláznivo do môjho muža nezaľúbila a hneď si ho nevzala, tak sa asi ešte stokrát rozídeme a nakoniec asi aj na dobro. Cez to moje zaľúbenie sa som videla kopec rozumných dôvodov, prečo si tohto muža vziať aj po celkom krátkej známosti. Samozrejme, zaľúbenie postupne slablo a prišli radosti i starosti bežného dňa. V slabších aj tých najťažších chvíľach som musela rozhodutie byť s mojím mužom a milovať ho vykonať znovu a znovu, až kým sme temné údolia postupne prekonávali. Bez zotrvania na ceste by som nemala šancu vidieť, kam sa môže vzťah posunúť. Netušila by som aké to môže byť po 11 rokoch oveľa krajšie, vášnivejšie a pevnejšie, než v čerstvom zaľúbení.

Písala som o rozhodnutí zmeniť prístup k obliekaniu, o rozvoji osobného štýlu a vôbec netuším, ako som sa dostala k vzťahu s mojím mužom. Odbočka predsa len súvisí s témou. Ja vidím analógiu medzi rozvojom osobného štýlu a rozvojom partnerského vzťahu.

Rozvoj osobného štýlu ide ruka v ruke s rozvojom vzťahu k sebe samej

A to je teda dosť náročný vzťah na rozvoj! Možno ten najťažší. Vyžaduje úprimnosť k sebe, odhodlanie meniť návyky a vytrvalosť.

Preto sa majte rada a …

 1. Každé nové uvedomenie a poznanie APLIKUJTE V PRAXI (neprijmite už do šatníka to, čo nesedí vášmu telu aj duši).
 2. BUĎTE VYTRVALÁ, pochybnosti a pokušenia prídu. Ja občas zaslintám nad zaujímavými šatami, krásne opracovaným sakom alebo mohutným náhrdelníkom. Na sekundu mám pokušenie si to osvojiť. Zastaví ma vedomý impulz zamyslieť sa nad tým, či to budem reálne nosiť. Ak si poviem, že to nie je „moja“ vec, tak uznám tvorcovi krásne dielo, ale idem ďalej bez neho.
 3. VYPRATAJTE SI UŽ KONEČNE TÚ SKRIŇU. A opakujte to pri každej zmene sezóny. To, čo nenosíte, tvorivo premeňte alebo posuňte inej.
 4. Pamätajte, že z menšieho šatníka vyťažíte viac, ak si dáte záležať na jeho zložení. Zámerne SKÚŠAJTE NOVÉ KOMBINÁCIE vecí vo vašom šatníku. Tak si šatník „zväčšíte“ bez doplnenia nového kusu odevu a precvičíte si svoju tvorivosť.
 5. Učte sa POZOROVANÍM iných a EXPERIMENTOVANÍM. Nekopírujte iných, len vnímajte, čo a prečo sa vám na nich páči a nie. Nebojte sa na sebe svoje objavy vyskúšať.
 6. Keď už ste sa posunuli, posúvajte sa ďalej. PREKRAČUJTE SVOJE HRANICE krok po kroku, vedome a dlhodobo. Len mimo vašej komfortnej zóny sa môže udiať premena.
 7. Ak sa cítite stratená, nebojte sa poprosiť o ĎALŠIE RADY. To, čo sa vám páčilo pred 2 rokmi, vám teraz vyhovovať nemusí.

Pohyb, vývoj a rast sú znamkami života. Ak žijete, vyvíjate sa, aj vaše preferencie v oblečení sa postupne menia. Osobný štýl sa vyvíja celý život s tým, ako vy rastiete a dozrievate. Preto to nemôže byť nuda.

Nech sa vám darí a tešíte sa nielen zo seba!

Michaela Pisoňová
Jej srdcovkou sú silné témy žien: plodnosť a štýl. Ako lektorka plodnosti učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus a rozumieť mu. Ako koučka štýlu učí vyberať oblečenie, ktoré nositeľku podporí zvonku aj zvnútra. Uplatňuje prirodzený prístup k plodnosti a vedomý prístup k obliekaniu.
Je autorkou eBooku Minimalistický šatník>>
Viac informácií o nej nájdete tu >>