AKO RASTIE ŠTÝL?

„Nevidím na stránke fotky premien žien, preto neviem, čo mám čakať od tvojej služby,“ nedávno mi bolo povedané.

Vplyvom médií a instantnej doby si s návštevou osobnej stylistky spájame radikálnu premenu samej seba zo dňa na deň. „Bude zo mňa nová žena“, snívame. V telke sme kedysi sledovali ako tím odborníkov vyrobil z ochotnej dobrovoľníčky úplne inú ženu za jeden deň.  Na konci ukázali fotky Pred a Po a všetci sme boli užasnutí. Čo žena v ten deň pochopila, čo sa naučila a čo z toho bola schopná prakticky aplikovať do svojho života potom, sme nevideli.

Čo je byť štýlová?

Štýlová žena je tá, ktorá VIE. Vie, čo sa hodí jej, v čom sa ona dobre cíti a nemá zmätok, keď vidí veľa rôzneho oblečenia. Má v duši pokoj, keď si vyberá. Je si istá sama sebou. Naviac, ovláda praktické zručnosti kombinovania odevov a doplnkov. To nezaručuje, že sa bude vo svojom oblečení iným páčiť.

Všetci máme svoj jedinečný štýl, ktorý nemusí byť inými pochopený. Je však pravda, že ak sú tá istota a poznanie seba skutočné, zo ženy to vyžaruje. Ostatní cítia jej vnútornú silu a vyrovnanosť so sebou a väčšinou ju vnímajú ako peknú, aj keď je oblečená úplne mimo ich štýlu.

Cesta k štýlu je dlhá a vzrušujúca

Tak ako sa z noci do rána nestanete milionárom, tak sa z rána do večera nestanete módnou ikonou. Štýl sa nenarodí za jeden deň. Je to dlhodobý proces, ktorý vždy odráža vnútorný rozvoj a odhodlanie danej osoby. Kde ste teraz, závisí od vašej štartovacej pozície, poznania a prijatia samej seba a tiež toho, ako dlho a ako intenzívne rozvíjate váš štýl. Chce to čas a vedomú pozornosť.

Ja verím v silu vnútornej premeny, ktorá rastie, dozrieva, a zároveň s tým sa žena navonok mení POSTUPNE. Dobrý štart je to, čo vám vie dať návšteva osobnej štylistky. Bez ohľadu na to, kde je práve vaša štartovacia čiara, odpichujete sa smerom hore.

Aká je vaša štartovacia pozícia?

  • Ako pristupovala k oblečeniu vaša matka? Či chcete, či nie, ovplyvnila vás. A čo iné vplyvné ženy z vášho okolia?
  • Rozumiete sa strihom, vplyvu materiálu a vzorov na celkový dojem vášho vzhľadu?
  • Vnímate silu farieb na váš vzhľad aj náladu?
  • Viete, čo funguje a čo nefunguje na vašu postavu?
  • Viete, aký typ oblečenia pozdvihuje úroveň vášho šťastia a aký nie?
  • Viete ako podporiť vaše zámery oblečením?

Ja som si istá, že áno. Skúsenosť práce s inými ženami ma neustále presvedčuje, že to máte v sebe… Niekto viac, niekto menej.

Ako sa odraziť smerom k väčšej štýlovosti?

  1. Urobte si audit vášho obliekania sami.
  2. Nechajte si pomôcť od osobnej štylistky.

Prvá možnosť je dobrá, ale poskytne menšiu odrazovú silu než tá druhá. Musíte totiž hľadať sama. Ako? Preskúmajte všetky odpovede na otázky v časti o štartovacej pozícii (o trochu vyššie). Vaše odpovede si verbalizujte a najlepšie nahlas ústne, aj písomne. Takto zistíte, čo už o vašom oblečení viete a uvedomujete si. Spoznáte diery vo vašich poznatkoch a na tie sa môžete zamerať pri následnom samoštúdiu napr. na webe alebo v knihách o štýle. Môžete sa učiť aj pozorovaním iných žien/mužov a ich oblečenia:

Vidíte ženu, ktorá vás svojím oblečením zaujala. Skúmajte, čo konkrétne pritiahlo vašu pozornosť. Je to strih kabáta? Je to vzor? Je to kombinácia materiálov? V druhom kole sa zamyslite, či zaujala vašu pozornosť v pozitívnom, negatívnom alebo neutrálnom zmysle. Takto postupne môžete objaviť detaily, ktoré sa vám páčia, ktoré kedy fungujú a ktoré nie.

Keď sa nahlas pomenujú veci, ktoré vy už aj tak viete, nastane uvedomenie (zvedomenie). Vtedy sa dejú AHA momenty. Berieme ich vážnejšie, keď ich pomenuje za nás niekto iný, ideálne niekto „s autoritou“. Osobná štylistka vám vaše doposiaľ len tušené poznatky nielen zvedomí ale aj prehĺbi a rozšíri. Z pevnej a kvalitnej štartovacej pozície sa odpichnete pri rozvoji vášho osobného štýlu omnoho ľahšie, istejšie než bez nej.

Príklad: Tušíte, že vaša postava lepšie vynikne, keď máte na sebe sukňu, ktorá je dole mierne rozšírená. Štylistka vám pomôže pochopiť, že sa tak javí preto, lebo váš pás sa opticky zúži a tým pádom vaša postava dostáva priaznivejší tvar. Naučí vás, že za istých okolností rovnaký efekt dokáže vytvoriť aj rovná sukňa, ak má na sebe v dolnej časti zaujmavý vzor, prípadne je farebne odlíšená od oblasti v páse. Môžete si pomôcť aj výberom vhodných nohavíc.

Tých detailov, ktoré dotiahnu  celkový vzhľad na vyššiu a harmonickejšiu úroveň je viac. Aj napriek tomu, že mnohé veci tušíte, stále cítite neistotu pri výbere a polovicu vecí v šatníku nenostíte. Ak je to váš prípad a nie je vám to jedno, som tu pre vás: vleziem do vašej skrine alebo prídete za mnou najlepšie aj s kamarátkou.

V ďalšom článku sa budem venovať vám, ktoré ste sa už kvalitne odpichli 🙂

Michaela Pisoňová
Jej srdcovkou sú silné témy žien: plodnosť a štýl. Ako lektorka plodnosti učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus a rozumieť mu. Ako koučka štýlu učí vyberať oblečenie, ktoré nositeľku podporí zvonku aj zvnútra. Uplatňuje prirodzený prístup k plodnosti a vedomý prístup k obliekaniu.
Je autorkou eBooku Minimalistický šatník>>
Viac informácií o nej nájdete tu >>