VEDIEŤ, ČI NEVEDIEŤ? AKÝ JE DNES DEŇ…

Keď som bola mladá baba, kamarátky sa mi smiali, že si do kalendára zapisujem každý menzes. Dnes mi ženy platia za to, že ich učím zapisovať si detaily celého menštruačného cyklu. Zaznamenávajú silu krvácania, farbu krvi, dĺžku cervikálneho hlienu, bolesť v podbrušku, niektoré aj bazálnu teplotu atď.

Na čo je to dobré?

Nielen mne sa v praktickom živote osvedčilo, že je lepšie vedieť, ako nevedieť:

  • či dnes môžem otehotnieť
  • či dnes nemôžem otehotnieť
  • či mám zdravé menštruačné cykly a dobrý potenciál plodnosti
  • či záznamy mojich cyklov napovedajú o nedostatkoch v mojom reprodukčnom zdraví a viem, ako a s kým to môžem riešiť
  • kedy u mňa nastúpi plodnosť po pôrode 
  • že sa moje cykly menia, buď po pôrode alebo keď sa blížim k menopauze – týmto zmenám rozumiem a som viac v pokoji
  • s kým preberať detaily mojich cyklov a na koho sa obrátiť s otázkami, ktoré nepoložím ani kamoškám

Tak si to rozoberme na drobné…

Dnes, ako každý iný deň, viem, či som plodná alebo nie. Poznám dni, keby sa môžem s mojím mužom milovať bez akýchkoľvek antikoncepčných pomôcok a kedy určite nie, ak teraz nechceme ďalšie dieťa. Určite uznáte, že mať takúto možnosť je úžasné a ocenia to obaja v páre. Porovnajte si to so situáciou, že každý sex je „chránený“, aj keď nemusí byť, alebo nie je vôbec zo strachu otehotnieť.

Čo, ak vy dieťa teraz chcete? Je doba rýchla a ja tej rýchlosti len nerada nahrávam, no iné mi nezostáva. Paradoxne, táto „eko“ možnosť plánovania rodičovstva vám otehotnenie výrazne urýchli. Netriafate naslepo, ale presne viete, ktoré dni sú tie najlepšie na splodenie potomka. A tak sa 70% z vás môže stať, že dve čiarky uvidíte už po prvom dobre využitom plodnom období. To platí, ak máte obaja optimálnu plodnosť.

Je fakt, že optimálna plodnosť už nie je samozrejmosťou. Aj tu platíme daň za dlhodobý konzumný život viacerých generácií. Nič však nie je stratené. Záznamy vašich cyklov môžu pomôcť aj tu. Aha, vidím tam slabšiu kvalitu hlienu alebo naopak predĺžené plodné obdobie, viac dní s hnedou krvou, či príliš silné krvácanie, kratšiu alebo dlhšiu po ovulačnú fázu, silné PMS atď. Vďaka tomu, že tieto symptómy vieme identifikovať a rozumieme im, môžeme predísť väčšine spontánnych potratov a tiež dlhému úmornému obdobiu neplodnosti v nevedomosti. To platí, aj keď mužské spermie nie sú v top stave.

Prečo mi toto môj lekár nikdy nepovedal?“ Lebo na takéto detaily nemá čas. Ale skôr to bude tým, že sa s tým nestretol ani na medicíne, nieto vo svojej gynekologickej praxi. Asi nebudem nespravodlivá, keď napíšem, že väčšinu lekárov detaily o vašich menštruačných cykloch nezaujímajú. Našťastie nie všetkých. Spolupracujem s lekármi, ktorí sú naladení a vyškolení na to, aby rozumeli záznamom cyklov. Ba čo viac, vedia detaily z vašich záznamov využiť na zoptimalizovanie menštruačných cyklov a obnoviť tak vašu schodnosť prirodzene počať dieťa.

Čo myslíte, chcete vedieť, či radšej nie? Uprednostníte informovanú vedomosť alebo „sladkú nevedomosť“. Aj keď „sladká“ sa tu veľmi nehodí…

UPOZORNENIE: Toto je blogový článok, nie záväzný prísľub alebo tvrdenie, že každý, koho naučím metódu sledovania plodnosti, na 100% otehotnie alebo neotehotnie podľa jeho želania. Do výsledku, ktorý je veľmi optimistický, vstupuje veľa vedľajších faktorov, z ktorých mnohé závisia aj od vášho prístupu.

Michaela Pisoňová
Lektorka plodnosti s dlhoročnou praxou. Učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus pomocou prirodzenej a vedecky overenej metódy. Zároveň vie poradiť aj v oblasti osobného šatníka. Pri obidvoch témach rada uplatňuje holistický prístup.