Sú móda a starostlivosť o telo povrchné či nepotrebné?

alebo Od krémovania k meditácii…

Ak sa na nich pozeráte ako na povrchné, tak takými vo vašom prípade aj sú. Vaše oblečenie a vzťah k nemu, starostlivosť o vaše telo a všetko, čo s tým súvisí, sú natoľko povrchné, nakoľko ich za povrchné považujete vy sami. A naopak, sú natoľko duchovné a hlboké, nakoľko ich za také vy považujete. Vy im dávate hodnotu…

Krémujete sa…

Môžete si nanášať krém na tvár a pritom myslieť na to, že je to len nutné zlo a strata času (inak by vás pleť možno pálila), robíte to s nechuťou a necitlivo k pleti.

Alebo môžete robiť to isté a pritom vnímať každý pohyb, ktorý pri krémovaní vykonávate, vaše pohyby sú jemné, ste k pleti nežná a zároveň si uvedomujete, že jej dodávate potrebnú vlahu a výživu (tí informovanejší vedia, že tým vypĺňajú medzibunkový priestor v koži, čím sa pleť vypína a vyzerá zdravšie).

Vyberáte oblečenie…

shutterstock_236639245

Alebo si v obchode vyberáte oblečenie. So sebazaprením sa prehrabávate vecami na vešiakoch a keď už toho máte naozaj dosť, vezmete hocičo, čo vám ako tak sedí a dokážete sa na to pozrieť. Pomyslíte si, že je to len oblečenie a podstatné je predsa to, aká ste vo svojom vnútri.

V tom druhom prípade presne viete, v akom oblečení sa cítite najlepšie a vystihuje to, aká ste vo svojom vnútri (pretože ste pozorná voči sebe a svojim pocitom). Oblečenie vyberáte s ľahkosťou a istotou a hlavne uvedomelo. Oblečenie je pre vás prostriedkom na sebavyjadrenie (všetci sa ním vyjadrujeme, či si to uvedomujeme alebo nie) a je pre vás dôležité, aby ste sa v ňom cítili naozaj dobre a krásna.

Češete si vlasy…

Do tretice. Češete si mokré vlasy. Trochu sa vám motajú, ale vy to nevnímate, prípadne sa na nich za to „hneváte“ a nadávate si, aké zlé vlasy to máte. Drhnete si ich, len nech sú rýchlo učesané a vy môžete ísť ďalej.

Alebo viete, že mokré vlasy sú zvlášť náchylné na poškodenie, s láskou ich jemne rozčesávate riedkym hrebeňom a dávate pozor, aby ste ich neničili. Pri tom si predstavujete, ako sa vám vlasy jeden po druhom pekne narovnávajú a ukladajú sa jeden vedľa druhého. Robíte to s vďačnosťou za vlasy, ktoré máte a samotný proces česania si užívate. Hoci je to len česanie vlasov.

shutterstock_206609122

Nutné zlo vs. prejav vďačnosti

Na týchto príkladoch som ukázala, ako náš postoj zásadne ovplyvňuje, či starostlivosť o naše telo a čas jemu venovaný je len povrchná záležitosť a nutnosť alebo láskavá starostlivosť vychádzajúca z vďačnosti za telo, ktoré máme.

Niekto to môže posunúť až do formy meditácie. Napr. ak celú svoju pozornosť venuje len tejto jedinej aktivite (napr. nanášaniu krému) a pritom vníma každý jeden pohyb, ktorý pri tom vykonáva, každý sval, ktorý sa dáva do pohybu, každý zvuk, ktorý počuje a pritom nemyslí na nič iné (alebo len na vďaku, ktorú cíti voči svojim telesným darom).

Prepojená dvojica: telo a duša

Tu si dovolím poznámku o vzťahu tela a duše, ako to vnímam ja. Ja ich považujem za rovnocenné. Naša duša by sa v tomto svete bez tela nemala šancu prejaviť. Cez telo vyjadrujeme svoje myšlienky a cez telo realizujeme a prežívame duchovné hodnoty, ktoré uznávame. A z druhej strany, telo bez duše je doslova len bezduché telo. Je absolútne neschopné a neživé.

Preto si myslím, že je dôležité, aby sme svoju pozornosť a starostlivosť rozložili rovnomerne medzi telesné a duševné potreby a nezanedbávali alebo nepodhodnocovali ani jednu z nich. Je nepopierateľný fakt, že naša duša a telo sa vzájomne ovplyvňujú.

Ja som bola kedysi dosť ignorantská voči svojmu telu. Starala som sa o neho, len preto, že si to vyžadovala napr. problematická pleť. Bola som k nemu pomerne drsná. Prejavovalo sa to aj v mojom vzťahu k jedlu, cvičeniu, noseniu ťažkých tašiek, prežívaniu chorôb a pod.

Ako som rástla a zrela, začala som si viac uvedomovať potreby svojho tela a signály, ktoré ku mne vysiela. Postupne som zjemnela a spozornela aj voči svojmu telu a popri tom aj voči meniacim sa potrebám svojej duše. Život má takto viac farieb a je veselší, keď sa dokážem úprimne a naplno tešiť aj napr. z novej kabelky, telového krému či krémovania samotného.

shutterstock_418188148

Koľko času máte na to, aby ste sa o seba starali?

Možno si poviete, ja na také veci nemám čas! Veď popri deťoch mám problém nájsť si čas len na obyčajnú sprchu. To dobre poznám, sama mám 3 malé deti a manžela celý týždeň preč. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že ak budete naďalej dlhodobo zanedbávať vlastnú spokojnosť a vaše potreby, vaše deti to budú cítiť vo vašej vlastnej nespokojnosti. Nielen vašim deťom prospeje spoznať fakt, že aj vy máte potreby, ktoré majú byť naplnené.

V zmysle hesla spokojná mama, spokojné dieťa alebo spokojná žena, spokojný muž si začnite všímať, či popri starostlivosti o svoju rodinu, zákazníkov, kolegov, psíkov, projekty, celý svet atď., myslíte aj na seba.

shutterstock_121099396

Ja som si postupne našla spôsob, ako si užívať tú malú chvíľku pri rannej a večernej starostlivosti o pleť. Vnímam to, ako čas, ktorý mi patrí a venujem si ho s láskou. Vyžaduje si to flexibilitu, ale dá sa to. Pravdepodobne vám záleží na tom, aby ste doma mali čistý koberec, sedeli na peknej sedačke, ale aj vaša pleť a telo potrebujú tú správnu starostlivosť. Oni sú tu s vami celý život, vaša sedačka len jeho časť.

Takže ešte raz. Starostlivosťou o svoje telo a pleť a zveľaďovaním svojej krásy vyjadrujeme vďačnosť za to, čo sme dostali. O to, čo si vážime, sa staráme s láskou.

Každá zmena správania si vyžaduje istú dávku snahy a každý zvyk sa dá nahradiť novým zvykom. Pri oblečení začnite tým, že si budete všímať vaše pocity v rôznom oblečení, ktoré nosíte. Kedy vaša duša jasá a telo pri chôdzi takmer tancuje a kedy oblečenie nosíte akoby so zaťatými zubami a snažíte sa na to, čo máte práve na sebe, radšej nemyslieť. Vidíte tú spojitosť povrchu s vnútrom?

Starajme sa o seba s láskou 🙂

Michaela Pisoňová
Jej srdcovkou sú silné témy žien: plodnosť a štýl. Ako lektorka plodnosti učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus a rozumieť mu. Ako koučka štýlu učí vyberať oblečenie, ktoré nositeľku podporí zvonku aj zvnútra. Uplatňuje prirodzený prístup k plodnosti a vedomý prístup k obliekaniu.
Je autorkou eBooku Minimalistický šatník>>
Viac informácií o nej nájdete tu >>