STE BRATISLAVA POZITÍV?

„Je taká škaredá, chladná, špinavá a panelová. Ľudia sú v nej namyslení, odmeraní a sebeckí.“ Počúvam neraz od ľudí žijúcich mimo Bratislavy, ba dokonca aj v Bratislave.

Dobrovoľne sa priznávam, som pôvodom východniarka a bývam v Bratislave. A som tu rada. Toto leto som sa s rodinou naspäť presťahovala do tohto mesta po vyše 4-ročnej prestávke bývania v inom meste.DSC00735b (2)

Keď som bola vysokoškoláčkou, predstava, že by som mala ísť po škole žiť a pracovať do Bratislavy, bola pre mňa neprijateľná. Naše hlavné mesto ma nelákalo a bolo mi nesympatické. Ledva som ho poznala. Bojíme sa všetkého neznámeho a sme ovplyvnení tým, čo sme už počuli od iných. Ani ja som nebola iná…

Keď som sa však po pár rokoch vracala zo zahraničiaSONY DSC na Slovensko, všetky ostatné mestá mi boli zrazu malé. Mala som za sebou skúsenosť žitia nielen vo veľkom Londýne, ale aj v iných mestách Európy. Vybrala som si práve Bratislavu, kde skúsim začať ďalšiu etapu môjho života. Opäť tento môj nový postoj odrážal moje predošlé životné skúsenosti so začiatkami v iných väčších mestách.

A „čuduj sa svete“, stretla som tu mnohých milých, priateľských a ústretových ľudí bez ohľadu na to, či boli pôvodom z Bratislavy alebo nie. Našla som si tu kamarátov, založila rodinu, získala nových susedov a porodila svojho prvého syna.

DSC04394

Sú Bratislavčania namyslení?

shutterstock_276499184Asi ako všade. Ak usúdite, že ste stretli namysleného Bratislavčana, zamyslite sa nad sebou samým. K namyslenosti je potrebný protipól, vlastná zakomplexovanosť. Bez nej druhého za namysleného považovať nebudete. Ani by vám to nenapadlo.

Je to podobne aj s krásou. Irituje vás žena, ktorá dáva jednoznačne najavo, že si je vedomá svojej krásy a užíva si ju? Nahliadnite do svojho vnútra a zistite, ako vnímate svoju vlastnú krásu. Asi máte čo dobiehať. Začnite vidieť krásu na sebe a v sebe, zveľaďovať ju a prestanú vás iné krásky trápiť. Budete sa z nich tešiť.

Je Bratislava veľké mesto?

Tiež závisí od uhla pohľadu a vašej skúsenosti. Ako som už vyššie spomínala, moja osobná skúsenosť s pobytmi v iných väčších mestách Európy, mi pomohla nebáť sa veľkosti tohto mesta. Bratislava mi ako veľké mesto vôbec nepripadá. Toto však nemení nič na fakte, že prejsť autom z jednej strany mesta na druhú v dopravnej špičke trvá večnosť 🙂

Je Bratislava škaredá?

Naozaj ju poznáte? Je pravda, že „Barcelona“ to nie je (tá je nádherná). Ale ako každé iné mesto má svoje pekné, aj menej pekné časti. Krása je z veľkej časti subjektívna záležitosť. Dôležitú rolu tu hrá aj naše ROZHODNUTIE byť otvorený tomu, aby sme videli objekt ako pekný alebo škaredý.DSC01389

Predstavte si, že ste odmalička od svojich rodičov počúvali, ako je istá osoba protivná a škaredá. Je vysoká pravdepodobnosť, že ju budete za škaredú považovať aj vy sami.

Predstavte si, že viete len meno tej osoby, ale neviete, ako vyzerá. Je oveľa vyššia šanca, že keď ju stretnete naživo, budete ju považovať za peknú. Bude to vďaka tomu, že vás pohľad na ňu bude oslobodený od predsudkov.

Do tretice, rozhodli ste sa v situáciách, miestach, ľuďoch, na Bratislave vidieť najmä pozitívne veci. Čo myslíte, ako dlho vám bude trvať nájsť 5, 10 či 15 pekných zákutí v Bratislave, ktoré by ste s radosťou ukázali svojej návšteve z cudziny?

Mne hneď napadnú tieto: Železná studnička, Devín, Devínska kobyla, záhrada vodohospodárskeho múzea, Kamzík, Sad Janka Kráľa, mnohé jazerá (ktoré mesto ich má toľko?), staré časti okrajových miest, centrum mesta, nábrežie (už aby bolo po rekonštrukcii, ktorá momentálne prebieha)…pano1b

Je váš pohľad na Bratislavu oslobodený od predsudkov (vašich vlastných či získaných od iných)?

Bratislava má svoje čaro. Ale na to, aby sme ho boli schopní objaviť, potrebujeme otvorenú myseľ a hlavne pozitívne naladenie. Nakoniec, toto platí pri všetkom. Pri ľuďoch, skúsenostiach, veciach, aj kabelkách 🙂

ZMEŇTE SVOJ POSTOJ A ZAČNE SA MENIŤ AJ VÁŠ ŽIVOT A VECI OKOLO VÁS.

Mojou vášňou ako koučky štýlu je pomáhať nielen ženám objaviť nový pohľad na seba a najmä svoju krásu. Pozývam vás tú vašu krásu so mnou znovuobjaviť a naučiť sa ju pestovať či zveľaďovať.pano

Za fotky Bratislavy ďakujem môjmu manželovi – pôvodom neBratislavčanovi, ktorý zákutia tohto mesta fotí veľmi rád 🙂

Michaela Pisoňová
Jej srdcovkou sú silné témy žien: plodnosť a štýl. Ako lektorka plodnosti učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus a rozumieť mu. Ako koučka štýlu učí vyberať oblečenie, ktoré nositeľku podporí zvonku aj zvnútra. Uplatňuje prirodzený prístup k plodnosti a vedomý prístup k obliekaniu.
Je autorkou eBooku Minimalistický šatník>>
Viac informácií o nej nájdete tu >>