PREČO SI DAŤ ZÁLEŽAŤ NA TOM, ČO SI OBLIEKAM, KEĎ STEVE JOBS NOSIL KAŽDÝ DEŇ TO ISTÉ?

Veľmi silno pochybujem, že nosil každý deň to isté. Hoci, nechával sa vidieť a fotiť stále v tom rovnako vyzerajúcom roláku, rifliach a teniskách. Presný opak toho, k čomu ja ľudí povzbudzujem, keď rozprávam o dôležitej úlohe oblečenia pre osobný a profesionálny rast.

Oblečenie ako nástroj na budovanie osobnej a obchodnej značky

shutterstock_379020613

Steve Jobs to mal však veľmi dobre premyslené. Svojmu vzhľadu prikladal väčšiu dôležitosť, než sa na prvý pohľad zdá. Chápal úlohu oblečenia pri budovaní obchodnej aj osobnej značky veľmi dobre.

A. Steve Jobs, ešte predtým, než sa vedome rozhodol pre svoju „uniformu“, nosil „normálne oblečenie“.

B. Na dôležité obchodné jednania alebo udalosti, kde sa chcel prezentovať v čo najlepšom svetle, si obliekol sako.

C. Až vtedy, keď bol úspešným tvorcom a vodcom značky Apple, sa rozhodol odlíšiť sa od ostatných voľbou monotónneho outfitu, ktorým by vyjadril svoju rebelskú povahu (1), hodnoty svojej obchodnej značky (2) a tiež podporil ľahkú zapamätateľnosť vlastnej osobnosti (3).

Prečo nosil Steve Jobs každý deň to isté oblečenie

Nebol to ignorant. Prichytili ho aj takto…

Existuje ešte jeden dôvod, prečo sa nechával vidieť vždy v rovnakom oblečení a ten bol pre mňa skutočným objavom (asi by som mala viac čítať :-)). Skôr, než sa k nemu dostanem, pristavím sa pri týchto už spomenutých.

Keď ste ešte na ceste k tomu, aby vás iní brali vážne (vaše schopnosti v práci, váš biznis, produkt, ktorý prezentujete atď.), môžete si pomôcť oblečením. Tak, ako je dôležité naučiť sa správne komunikovať slovami, je dôležité naučiť sa správne komunikovať aj vaším vzhľadom. Využite moc oblečenia k získaniu si pozornosti, podpore dôvery vo vás a vaše schopnosti, zvýšeniu si sebavedomia.

Túto moc oblečenia zhŕňam v ebooku, ktorý si zdarma stiahnete tu>>>

Keď sa raz stanete rešpektovanou a uznávanou osobou, môžete si dovoliť viac „prehreškov“ v obliekaní. Jedinečné črty vašej osobnosti vyjadríte oblečením na úkor požadovaného dress codu a nikto nebude namietať. Neuškodí vám to, lebo váš iný komunikačný kanál (preukázané a uznávané schopnosti) bude už dosť silný na to, aby vyvážil vaše niektoré „neprístojnosti“ v obliekaní. Tým nechcem povedať, že obliekať sa každý deň rovnako, je prehrešok.

Ak už si vyberiete rovnaký outfit každý deň, malo by to byť nie z lenivosti a nedbanlivosti ale z vedomého rozhodnutia. Nosením stále toho istého oblečenia (v miernejšej forme časti oblečenia alebo doplnku) si vás ľudia iste skôr zapamätajú.

Chcete, aby si vás ľudia pamätali?

Dobre. Ako chcete, aby si vás pamätali?

Steve Jobs si zvolil jednoduché, nadčasové a ležérne oblečenie, ktoré korešpondovalo s jeho osobnosťou a obchodnou značkou. Čierna farba jeho roláka symbolizuje moc, autoritu, rebéliu. Značkové a nadčasové džínsy prezentujú kvalitu, univerzálnosť a mladíckosť. Ja hovorím, že tenisky sa majú nosiť na šport. Stevovi Jobsovi by som si však nedovolila oponovať ani v tomto. On si jednoducho mohol dovoliť aj tento prehrešok a vystupovať na verejnosti v teniskách. Všetky tri časti jeho outfittu však boli starostlivo vybraté a vysoko kvalitné.

Nielen u neho platilo, že menej je viac. Asi by som mala podotknúť, že som si vedomá, že tých čiernych rolákov, rovnako vyzerajúcich džínsov a tenisiek vlastnil viac než po 1 kuse 🙂

Hlavný dôvod, pre ktorý niektorí vplyvní ľudia volia každý deň rovnaký outfit?

A prichádzame k môjmu novému objavu v oblasti záhad ľudskej mysle. Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Barack Obama, Albert Einstein, Karl Lagerfeld a ktovie kto ešte zo známych a vplyvných osobností sa rozhodli výrazne zúžiť dennodenný výber oblečenia z dôvodu šetrenia kapacity svojej mysle (4).

shutterstock_203640466

Naša myseľ má vraj len obmedzenú kapacitu na vykonanie dôležitých rozhodnutí počas jedného dňa. Tým, že sa nemusia každé ráno rozhodovať o tom, čo si oblečú, šetria si svoju mentánu energiu na neskôr v ten deň. Vo svojej práci totiž tieto osobnosti denne čelia/ili viacerým dôležitým rozhodnutiam.

Ja odteraz chodím každý deň len v čiernych šatách a mojich obľúbených kožených topánkach na šnurovanie. Nie. Srandujem. Zatiaľ, lebo neviem, ako budem myslieť o 5 rokov.

Ale priznám sa vám, že odkedy mám jasne zadefinovaný osobný štýl, viem presne, ktoré strihy a farby sa mi hodia a môj šatník je rozumne a šetrne zostavený, denné rozhodovanie sa o tom, čo si oblečiem, je malina v porovnaní s minulosťou.

Môj sen bol kedysi mať obrovský šatník a v ňom veľké množstvo oblečenia. Už tento sen nesnívam. Moja skúsenosť aj presvedčenie mi ukazujú, že človek si bohato vystačí s kvalitným a na mieru zostaveným minimalistickým šatníkom.

Zjednodušte si život! Zjednodušte si šatník!

 

Michaela Pisoňová
Je certifikovaná koučka štýlu, ktorá učí ľudí vyberať oblečenie pre seba, svoju postavu a svoje sny. Ako nadšenec pre vedomú krásu ľudí posúva bližšie k spokojnému a naplnenému životu cez pochopenie a vylepšenie ich vzhľadu.
Hlbšiu spojitosť medzi oblečením a naším životom hravou formou objasňuje v jej eBooku 33 tipov ako môžete svojím oblečením zlepšiť váš život>>
Je autorkou eBooku Minimalistický šatník>>
Má skvelého muža a troch krásnych synov. Je zároveň aj lektorkou plodnosti, učí ženy rozumieť čo im telo hovorí o ich plodnosti. Viac informácií o nej nájdete tu >>
 • 33 tipov, ako môžete OBLEČENÍM ZLEPŠIŤ VÁŠ ŽIVOT

  Tiež sa každé ráno obliekate? Viete, čo všetko môžete oblečením vo vašom živote zmeniť? Vložte vás email do formulára pod týmto textom a čítajte ZDARMA

  Váš email je u mňa (Michaela Pisoňová) v bezpečí a budem ho na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

  Kliknutím na tlačítko vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre zaslanie eBooku a ďalších newsletterov odo mňa, ktoré sa budú týkať súvisiacej témy.

  Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maily.


 • Najnovšie články
 • Kategórie