PREČO MENŠÍ ŠATNÍK DÁ VIAC ČASU, PEŇAZÍ, AJ KRÁSY?

Výhody, na ktoré ste nemysleli…

Aj vy si myslíte, že viac vecí v šatníku automaticky znamená menej pochybností, väčšiu štýlovosť a šťastnejší život? U mojich klientok som zažila šatníky veľké ako z amerického filmu, poloprázdne, aj tie „normálne“ veľké. Určite, nie na veľkosti záleží.

Veľmi podobným výzvam denne čelia ženy s plným aj prázdnym šatníkom, pokiaľ jeho zloženie nemá „hlavu a pätu“. Menší šatník má výhody, na ktoré ste možno nemysleli. Ak ho zložíte zmysluplne, dá vám …

Viac času

Rozhodovanie o tom, čo si oblečiete vám trvá kratšiu dobu. Je to jednoduché: menej možností, kratší čas na rozhodnutie.

Rozhodovanie je proces, ktorý spúšťa reťaz ďalších malých procesov vo vašej mysli a zákonite navodzuje pocit neistoty. Pretože ešte nevieme, ako bude. Spomeňte si na pocit pred a po rozhodutí (nielen o tom, čo si oblečiete). Nezažívate isté uvoľnenie po tom, ako ste sa konečne rozhodli?

Na tomto dokonca stavajú viaceré úspešné a známe osobnosti vo svete. Zámerne nosia rovnaké oblečenie takmer každý deň, aby si šetrili drahocennú energiu na iné dôležitejšie chvíle počas dňa. Nie je mojím cieľom vás presviedčať nosiť jeden outfit každý deň, ale verím, že ste pochopili môj argument, prečo je dobre pri výbere nebyť zahltení možnosťami.

Viac peňazí

Keď máte menej vecí v šatníku, musíte mať riadne premyslenú jeho zostavu, aby ste mali na každú vašu príležitosť vhodné oblečenie. Preto máte iste lepší prehľad o tom, čo potrebujete a čo nie. Dokážete vnímať, ktoré veci využívate a ktoré nie. Tento prehľad sa pri veľkom šatníku stráca. Tam je jedno tričko hore-dole.

Ak ste prijali filozofiu menšieho šatníka (môžete ho nazývať efektívny alebo aj minimalistický), ľahšie si ustrážite to, čo do neho prijmete. Budete triezvejší pri nakupovaní: menej do počtu, viac do kvality.

Keď sa veziete na vlne efektivity alebo minimalizmu, máte tendenciu odmietať nekvalitné, hoci lacné veci. Zdá sa vám zmysluplnejšie kúpiť vec, u ktorej predpokladáte dlhšiu životnosť. Tým pádom vyberáte kvalitnejšie, hoci drahšie veci. Z dlhodobého pohľadu pri tom ušetríte nielen vaše peniaze  ale aj našu matičku zem.

Pamätajte, menej vyhodených peňazí za oblečenie znamená viac peňazí na iné veci 😉

Lepší vzhľad

Menší šatník si vyžaduje svoje. Keď mu to dáte, odmení vás.

Pri zmysluplne zostavenom šatníku, nosíte všetky vaše veci častejšie, než pri chaoticky zostavenom. Inak by nebol zmysluplný, že? Načo si kupovať veci, ktoré nebudete nosiť? Preto, aby ste si udržali tú správnu úroveň šťastia, musíte všetky vaše veci milovať (rozumej radi nosiť). Radi nosíme veci, ktoré pekne dotvarujú našu postavu, ladia s našou osobnosťou aj farebnosťou. Tým pádom, ak to splníte, vyzeráte skvele každý deň.

Táto výhoda menšieho šatníka je zároveň aj jeho požiadavkou. Predstavte si, že stále nosíte len veci, ktoré neradi nosíte. Bol by to hrozný pocit, lebo vaše oblečenie priamo vplýva na to, ako sa cítite. Pri veľkom šatníku sa tých 10 vecí, ktoré neradi nosíte, popri mnohých iných tak trochu stratí. Ale v efektívnom šatníku, kde má každý kus svoj význam, sa paraziti nestratia.

PREMEŇTE POŽIADAVKY NA VÝHODY

Aby menší šatník pre vás fungoval, má svoje požiadavky. Po ich naplnení sa požiadavky premenia na výhody a je ich určite viac než 3 vyššie spomenuté.

Je dobré najesť sa tak akurát. Keď zjete málo, ste hladní, nervózni, menej vitálni. Keď sa najete príliš, ste unavení, preťažení, nie je to dobre. Tiež je dobré mať v skrini tak akurát vecí. Keď je ich príliš veľa, cítime sa zahltení. Keď je ich príliš málo, sme frustrovaní. Čoho je už veľa a čoho málo, je samozrejme subjektívne a individuálne. A je veľmi jednoduché zistiť, ako je to u vás.

Vymyslela som funkčnú a univerzálnu metódu, ako si zostaviť šatník, ktorý potrebujete práve vy. Kúpte si môj ebook MINIMALISTICKÝ ŠATNÍK+.

Že aký nehorázny marketing!? Viem, že mám skvelú pomôcku, ktorá vám uľahčí denno-denný výber oblečenia, zadováženie si nového, vnesie väčšiu jasnosť do života aj jednoduchosť. Získate viac času a sebaistoty. Tak prečo by som sa o tento návod nepodelila, keď skutočne verím, že vám môže pomôcť.

Michaela Pisoňová
Je certifikovaná koučka štýlu, ktorá učí ľudí vyberať oblečenie pre seba, svoju postavu a svoje sny. Ako nadšenec pre vedomú krásu ľudí posúva bližšie k spokojnému a naplnenému životu cez pochopenie a vylepšenie ich vzhľadu.
Hlbšiu spojitosť medzi oblečením a naším životom hravou formou objasňuje v jej eBooku 33 tipov ako môžete svojím oblečením zlepšiť váš život>>
Je autorkou eBooku Minimalistický šatník>>
Má skvelého muža a troch krásnych synov. Je zároveň aj lektorkou plodnosti, učí ženy rozumieť čo im telo hovorí o ich plodnosti. Viac informácií o nej nájdete tu >>
 • 33 tipov, ako môžete OBLEČENÍM ZLEPŠIŤ VÁŠ ŽIVOT

  Tiež sa každé ráno obliekate? Viete, čo všetko môžete oblečením vo vašom živote zmeniť? Vložte vás email do formulára pod týmto textom a čítajte ZDARMA

  Váš email je u mňa (Michaela Pisoňová) v bezpečí a budem ho na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

  Kliknutím na tlačítko vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre zaslanie eBooku a ďalších newsletterov odo mňa, ktoré sa budú týkať súvisiacej témy.

  Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maily.


 • Najnovšie články
 • Kategórie