O ČERVENEJ (1. časť seriálu)

Červené vlasy na hlave nenechajú nikoho ľahostajnými. Buď ich milujete alebo neznášate. To isté by sa dalo napísať o farbe ako takej. Buď ju milujete alebo … sa jej bojíte a v jej používaní ste veľmi striedmi.

Chvíľku som pozerala reláciu, kde ukazovali hotel a to, ako v ňom funguje personál. Všetci vyzerali nahnevane, manažérka sa vyjadrila, že pracovať tam je peklo. V hoteli mali núdzu o hostí. Farba hotela bola červená. Tak červená, že celé steny a koberce na chodbách hotela boli sýtočervené, personál nosil červenú uniformu. Nečudujem sa, že v povetrí bol závan akejsi skrytej agresie.

Červená farba totiž so sebou nenesie žiadnu vlažnosť či pokoj alebo dobrý predpoklad pre oddych. Je to farba vášne, sily, energie, života, emócií, ale aj agresie a hnevu. Táto farba naznačuje vodcovské schopnosti, rozhodnosť, ambicióznosť, silu, odvahu, vášeň, energiu, rešpekt …

shutterstock_377410513

Keď je červená farba použitá v interiéri, napr. v spálni, pôsobí na rozdúchanie vášne. Vo filmoch ju tvorcovia používajú na vytvorenie emócií vášne, napätia, nebezpečenstva, hnevu… V reklame sa používa na prebudenie „chtíča“ (nemusí súvisieť len so sexualitou) a aktivity.

Existujú výskumy na vplyv červenej v športe. Zistilo sa, že súťažiaci oblečení v červenej skôr vyhrávajú a takisto ľahšie získavajú body od poroty. Červená farba sa kedysi spájala s mužnosťou a teda silou. Preto máme v podvedomí pred ľuďmi v červenej väčší rešpekt a cítime sa slabší. Takisto existujú výskumy o vplyve červenej na intelektuálne schopnosti nositeľa. Ak sú pred testom osoby testované na svoj intelekt vystavené červenej, majú horšie výsledky. Červenú si v mysli spájajú s chybami.

Podľa iných výskumov, červená farba spôsobuje rýchlejší tep, potenie a vyšší tlak. Ďalšou zaujímavosťou z oblasti výskumov o červenej je, že stravníci s červeným tanierom zjedia menej. Táto farba má vraj STOP efekt. Aby sme to nemali príliš jednoduché, iné výskumy tvrdia, že červená farba stimuluje chuť k jedlu. Jedlo, ktoré má v sebe červenú farbu, sa nám vraj viac páči.

Nepáči sa nám len červené jedlo. Je už známy fakt, že ženy nosiace červenú priťahujú mužov viac než tie, ktoré ju na sebe nemajú. Vyplýva to z ich predpokladu, že tieto ženy sú viac otvorené ich dvoreniu a v konečnom dôsledku sexuálnej aktivite.

shutterstock_274991387

Červená je veľmi „sebavedomá“ farba. Táto farba spôsobuje to, že iné farby vedľa seba potlačí. Je viditeľná ako prvá. Keď sa žena oblečie celá do červenej, nechce sa schovávať. Práveže táto žena si pozornosť užíva. Červená farba automaticky na seba púta náš zrak. Čím jej je viac, tým viac pozornosti získava. Takže, ak chcete byť neprehliadnuteľná, dajte si červené šaty. Ak chcete pôsobiť mierumilovne, zdržanlivo, uzemnene a zodpovedne, s červenou naozaj opatrne. Nepoužite ju na oblečení. Ak sa jej nechcete vyhnúť, tak použite jej tlmený odtieň a radšej v menšom doplnku ako na celý kabát. Nemusíte za ňou príliš smútiť. Červené objekty sa zdajú byť väčšie než v skutočnosti sú, a to my nechceme. Alebo žeby sme tento fakt vedeli využiť na istých partiách tela? 🙂

Ak máte na sebe nejaké miesto, na ktoré chcete upozorniť, napr. pekné ruky, dajte tam červenú. V prípade rúk stačí červený lak na nechty alebo červený náramok. Ak si myslíte, že vašou najsilnejšou fyzickou črtou je krásna tvár, noste červené náušnice. Ak chcete upozorniť na svoj štíhly pás, použite červený opasok. Naopak, vyhýbajte sa červenej v oblastiach, na ktoré upozorňovať nechcete.

Červený rúž! Sú ženy, na ktorých ho nikdy neuvidíte a sú ženy, ktoré si bez neho život nevedia predstaviť. Ženy, ktorým prirodzene pristanú krvavo červené pery, sú ženy silné, extrovertné, ambiciózne a tie červený rúž aj vedia nosiť. Niektoré z nás snívajú o tom, že majú krvavo červené pery, ale ak rúž na svoje pery natrú, hneď po pohľade do zrkadla ho zmažú. Jednoducho sa v ňom necítia. A robia dobre, ak ho nenosia. Nie každá ženská duša ladí s touto výraznou „ozdobou“. Je tiež užitočné vedieť, že červený rúž zdôrazní každú nedokonalosť na pleti, preto dbajte o hladkú a čistú pleť. Ak chcete vyzerať vkusne, popri výrazných červených perách si oči nalíčte len veľmi jednoducho. Výnimkou sú večerné špeciálne príležitosti u niektorých žien. Ale vy to už určite viete.shutterstock_159657467

Povedal vám už niekto, že vám červená nepristane? Žiadna z vás sa nemusí vzdať červenej farby kvôli svojej farebnosti. Dôležitý je výber jej odtieňa tak, aby ladil s vašou prirodzenou farebnosťou. Červená totiž môže byť teplá ale i studená, jasná i tlmená, tmavá i svetlá. Je nekonečne veľa odtieňov červenej farby. Užívajte si ju!shutterstock_118851553

ŠŤASTNÉ A VESELÉ 🙂

Michaela Pisoňová
Jej srdcovkou sú silné témy žien: plodnosť a štýl. Ako lektorka plodnosti učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus a rozumieť mu. Ako koučka štýlu učí vyberať oblečenie, ktoré nositeľku podporí zvonku aj zvnútra. Uplatňuje prirodzený prístup k plodnosti a vedomý prístup k obliekaniu.
Je autorkou eBooku Minimalistický šatník>>
Viac informácií o nej nájdete tu >>