KEĎ SA „NEMUSÍME“ OBLIEKAŤ

 shutterstock_273488039Tvoju e-knihu o kabelkách som čítala asi okolo 8:00 a o tri hodiny som šla k doktorke. Ako inokedy som si obliekla nohavice a tričko… a potom som si spomenula na Tvoju knihu.

Povedala som si NIE, vyzliekla som sa, obliekla si sukňu, zmenila tričko, vyčesala vlasy a priznám sa, že som bola sama so sebou spokojná. Mala som lepší pocit – nie všedný a trochu výnimočný – taký iný deň z mamičkovského kolotoča a zároveň výnimočný a pozitívny.

Ďakujem za to. Naozaj niekedy stačí málo, trošku sa zamyslieť alebo len sa na svoj šatník pozrieť z iného uhla a ide to.

Tento text som dostala emailom od jednej z vás, čitateľky mojich článkov a mamičky 4 detí a s jej dovolením ho s vami zdieľam.

Ja sa musím priznať, že ma to nesmierne potešilo. Je skvelé dostať potvrdenie, že moja práca a čas venovaný písaniu prináša svoje ovocie.

Nie tak dávno na materskej som tiež chodila denne v rifliach, mikine a turistických topánkach. Je to praktické a pohodlné, no nijako mi to nepomohlo cítiť sa žensky, zaujímavo a pekne. Takéto oblečenie len plní svoju funkciu zakryť a chrániť telo. Lenže náš život je veľmi chudobný, keď ho plnia len povinnosti a to, čo sa musí.shutterstock_276921809mama

Keď sa my ženy staneme matkami, veľmi často zabudneme na seba. Stalo sa to aj mne aj mnohým iným. Zabudneme na to, že sme ženy, ktoré sú a chcú byť pekné. Zabudneme na svoje koníčky, túžby a sny. Zanedbávame svoje potreby. Keď tento stav trvá niekoľko mesiacov alebo aj rokov, staneme sa zatrpknuté, akoby vyschneme, stratíme iskru. Potom nám nezostáva nič, len sa obetovať (pre svoju rodinu alebo aj prácu). Je rozdiel rozdávať sa s láskou a obetovať sa…

Túto tému trefne dopĺňa aj časť textu z knihy You Are What You Wear (Ste to, čo nosíte) od Dr. Jennifer Baumgartner (voľne preložené):

Keď si ráno venujete pokojných 5 minút na obliekanie a vyberiete si na seba niečo jednoduché ale príjemné, efekt tohto oblečenia s vami pretrvá po celý deň. To príjemné oblečenie môžu byť napr. jednoduché šaty s peknými sandálmi, ktoré mimochodom oblečiete rýchlejšie než rifle, sveter a tenisky.

Keď počas dňa zachytíte svoj odraz v zrkadle, budete sa cítiť pekná. Sebaistota, ktorú budete vysielať, bude hmatateľná. A od ľudí dostanete rovnakú pozornosť, akú ste si venovali vy sami.

V súvislosti s týmto som dostala nápad. Čo keby sme sa my, čo sme doma na materskej dovolenke, nechodíme do práce alebo pracujeme z domu, spojili a určili si deň v týždni, kedy sa pekne oblečieme, aj keď „nemusíme“?

Skúsime to? Namiesto „casual Friday“ (ležérny piatok), ktorý majú mnohé firmy ako deň, kedy môžu zvoľniť z bežného prísnejšieho dress codu, my môžeme mať „peknú stredu“ (Fancy Wednesday). A nech je to náš špeciálny deň, kedy si doprajeme niečo naviac a oblečieme sa alebo upravíme krajšie ako inokedy.

Neznamená to, že sa máte na detské ihrisko vybrať v lodičkách a nemusíte nevyhnutne obliecť sukňu alebo šaty. Ale čo tak vymeniť tenisky za pekné kožené topánky? Čo tak namiesto mikiny a športovej bundy dať si košeľu či krajší top. Alebo si len inak upravte vlasy, dajte trochu mejkapu, ak ho bežne nenosíte. Alebo si dajte ozdobu, ktorú nepotrebujete, no má moc ozvláštniť váš deň.

Ak ste doma, dajte si na seba napr. krajšiu spodnú bielizeň než tú, čo nosíte bežne, keď nikam nechodíte. Ak pracujete z domu, oblečte sa, akoby ste sa mali stretnúť s klientom.

A pozorujte zmeny, ktoré cítite u seba či okolia. Buďte štedré a zdieľajte svoje poznanie so mnou alebo ostatnými napr. aj na fb stránke Šatníkové menu.

Michaela Pisoňová
Jej srdcovkou sú silné témy žien: plodnosť a štýl. Ako lektorka plodnosti učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus a rozumieť mu. Ako koučka štýlu učí vyberať oblečenie, ktoré nositeľku podporí zvonku aj zvnútra. Uplatňuje prirodzený prístup k plodnosti a vedomý prístup k obliekaniu.
Je autorkou eBooku Minimalistický šatník>>
Viac informácií o nej nájdete tu >>