AKO SI VYBRAŤ OSOBNÚ ŠTYLISTKU?

Štylista sem, štylistka tam. Čo vlastne robia osobní štylisti a ako to robia? Prečo toľko stoja a komu vedia pomôcť? A nakoniec to najpodstatnejšie, ako si vybrať toho správneho, tú správnu?

Je vysoká pravdepodobnosť, že vy ste žena (ktorá číta tento blog), preto sa budem v článku zmieňovať o štylistkách. Nič proti štylistom 😊

KTO JE TO TÁ ŠTYLISTKA?

Módna štylistka zvyčajne pracuje pre nejaký časopis, televíziu alebo módnu značku. Osobná štylistka sa zameriava na individuálnych klientov a o vzťahu týchto dvoch dnes píšem.

Ešte je tu vizážistka. To je špecialistka na úpravu vašej tváre a vlasov. Takže vás vie krásne nalíčiť aj učesať, no oblečenie nie je nutne jej doménou.

Štylistom sa môže stať v podstate každý, kto preto niečo urobí. Akoby to u iných profesií neplatilo, že? 😊 Niektoré ženy sa stali štylistkami prirodzeným vývojom po rokoch práce v módnej brandži. Iné posunuli svoj dlhoročný koníček na profesionálnu úroveň a buď si v tom svoje vzdelanie doplnili alebo aj nie.

O mojej ceste sa dočítate tu>>>

ČO OD NEJ MÔŽETE ČAKAŤ?

Koučka šýlu, osobná štylistka, fashion terapeutka, módna poradkyňa atď. Takto a ešte inak sa môže osobná štylistka predstavovať. Aký je medzi nimi rozdiel? Taký, ako medzi vami a vašou kolegyňou v práci. Náplň práce máte možno veľmi podobnú, ale každá ju robíte po svojom.

Okruh tém práce osobnej štylistky je vcelku dobre známy:

 • tvarovanie postavy oblečením,
 • farebná typológia,
 • osobný štýl,
 • vytriedenie šatníka,
 • tvorba nového šatníka,
 • nakupovanie oblečenia a doplnkov,
 • tvorba profesionálneho imidžu atď.

Ste jedna z mnohých žien, ktoré sa cítia neisté pri výbere oblečenia a doplnkov? Možno túžite po „kamarátke“, ktorá vám objektívne poradí. Alebo sa blíži koniec vašej rodičovskej „dovolenky“ a vy máte pocit, že sa pri pohľade do vašej skrine pozeráte na cudzie veci. Materstvo človeka vždy niekam posunie a s tým sa môže zmeniť aj váš preferovaný spôsob obliekania. Možno sa meníte aj napriek tomu, že ste v posledných 3 rokoch nerodili dieťa. Mohla sa zmeniť vaša postava a vy chcete začať odznova budovať šatník a urobiť to tentoraz poriadne. Prípadne sa meníte osobnostne. Rastiete vnútorne, ako sa to deje v súčasnosti mnohým z nás. Oblečenie vždy odráža aj naše vnútro. Tak, vám môže pomôcť osobná štylistka.

AKÝ JE MEDZI NIMI ROZDIEL?

Niektoré štylistky vám poradia len s jednou témou z týchto a niektoré so všetkými a ešte čo to doložia.

Jedna s vami pôjde nakúpiť preto, aby ste jednorázovo nakúpili a zažili deň, na ktorý budete ešte dlho spomínať. Druhá s vami pôjde nakúpiť, aby ste sa hlavne NAUČILI PRE SEBA VYBERAŤ OBLEČENIE a popritom väčšinou aj nakúpite. To isté platí pri pomáhaní so šatníkom.

Sme pri dôležitej veci, ktorú potrebujete mať jasnú, ak zvažujete spoluprácu s osobnou štylistkou. Potrebujete jednorázovú asistenciu pri triedení šatníka a nákupe? Alebo chcete, aby vám s tým niekto znalý pomohol a popritom ste vy sama pochopili a naučili sa vyberať to správne oblečenie a doplnky pre seba aj v budúcnosti?

Každá štylistka do svojej práce vkladá vlastnú osobnú skúsenosť a najmä osobnosť. Každá sa vo svojom osobnom aj profesionálnom živote nachádza v istom štádiu vývoja. Ak ste sa práve vy ocitli „v rukách“ tej ktorej štylistky, je pravdepodobné, že ste potrebovali stretnúť práve ju. Ak nemusíte, nenechávajte jej výber úplne na náhodu. Vyberajte s rozumom, aj srdcom.

Jedna sa sústredí na to, aby vás naučila byť štýlová v zmysle super moderná a trendová. Druhá vám ukáže, ako byť štýlová tak, že sa bude v prvom rade sústrediť na vašu osobnosť, postavu a farebnosť, až potom na módne trendy. Tie aplikuje len veľmi opatrne, pretože v strede pozornosti ste vy. Hádajte, ktorý z týchto dvoch prístupov je blízky mne?

POCHOPTE AKO PRACUJE VAŠA OSOBNÁ ŠTYLISTKA

Ak chcete zistiť, čo môžete očakávať od štylistky, ktorú zvažujete osloviť, poriadne si prelúskajte jej web stránku. Ak má blog, o to ľahšie pre vás. Z neho viete veľa pochopiť o prístupe a hodnotách jeho autorky. Ak vami zvažovaná osoba nemá blog, pozorne čítajte medzi riadkami v textoch na jej stránkach. Spoľahnite sa na vašu intuíciu. Ak budete cítiť napojenie a osobnú sympatiu, tú správnu osobu pre seba ste už pravdepodobne našli. Je dôležité si s vašou osobnou štylistkou „sadnúť“.

Snáď nemusím pripomínať, že je veľmi užitočné prezrieť si aj referencie minulých klientov, ktoré na stránke nájdete. Tie však musíte brať vždy s rezervou. Každá žena v nich odráža jej vlastný a jedinečný pohľad, ktorý by sa s tým vašim mohol líšiť.

Z vlastnej skúsenosti viem, že každá klientka si z mojej spolupráce odniesla niečo iné. Každá bola v čase, keď sme spolupracovali, v inej jej jedinečnej východiskovej polohe. Kým u jednej sme prevažne hľadali nové kombinácie a vytvárali nové outfity z jej vecí v šatníku, u druhej sme zostavovali kompletne nový šatník. Niektoré boli pripravené len na konzultácie – teoretické poradenstvo a so šatníkom si už chceli poradiť sami alebo aspoň s pomocou môjho ebooku.

Užitočné je tiež predpokladať, že štylistka, ktorú plánujete osloviť, bude schopná vžiť sa do vašej dennej reality. Bola už niekedy vo vašej koži? Alebo celý život prežila v zákulisí módnych prehliadok?

Ak na prieskumnú cestu webom vašej potencionálnej štylistky nemáte čas, tak jej rovno vaše otázky napíšte.

ČO VŠETKO SA SKRÝVA ZA CENOU PRÁCE OSOBNEJ ŠTYLISTKY?

Najať si osobnú štylistku je pre väčšinu stále považované za nadštandard. Bez jej rád sa dá žiť aj ďalej. No s jej radami si viete urýchliť posun vo vašej kariére, uľahčiť a spríjemniť život, ušetriť mnoho peňazí aj času v budúcnosti. Len si zrátajte cenu všetkého oblečenia, ktoré máte v skrini a nenosíte ho alebo radšej by ste nenosili. Zrátajte si všetky pretrpené chvíle v obchode alebo pred skriňou, kedy fakt neviete, čo si na seba vybrať.

Platíte za čas, ktorý s vami štylistka trávi. Často to býva aj 10 hodín. Lenže, kým sa k vám dostane len informácia o nej, musela štylistka investovať nespočítateľné množstvo času a niekedy aj peňazí do štúdia, tvorby a prevádzky jej webstránky a komunikácie na sociálnych sieťach. Niektoré štylistky vrátane mňa vám pripravia aj individualizovaný písomný súhrn odporúčaní, ktorého spracovanie trvá aj celý deň.

Ak by som mala vymenovať všetky náklady na veci spojené s tým, aby tu mohla byť osobná štylistka pre vás, bol by to skôr článok zameraný na to, ako prežiť vo svete biznisu. Zostaneme radšej pri našej téme.

Neviem si predstaviť, robiť túto prácu bez toho, aby to bola zároveň aj záľuba. To neznamená, že je to lážo plážo prácička a žiadna námaha a sebazaprenie. Aj napriek tomu, že ma táto práca baví, je niekedy veľmi vyčerpávajúca.

VYUŽITE MOŽNOSŤ SKUPINOVÉHO PORADENSTVA

Sú aj ekonomickejšie cesty ako sa dostať k cenným radám osobnej štylistky. Môžete sa zúčastniť skupinového seminára Kúzlenie oblečením. Oproti osobnej spolupráce so štylistkou má skupinová tú výhodu, že máte možnosť pochopiť seba a svoje potreby na obliekanie v koncepte odlišnosti a podobnosti s inými ženami. Ak uznáte za vhodné, potom môžete pozvať vašu štylistku aj na individuálnu výpomoc s vaším šatníkom doma.

Zišla by sa práve vám pomoc osobnej štylistky? Zistíte v tomto teste:

Michaela Pisoňová
Je certifikovaná koučka štýlu, ktorá učí ľudí vyberať oblečenie pre seba, svoju postavu a svoje sny. Ako nadšenec pre vedomú krásu ľudí posúva bližšie k spokojnému a naplnenému životu cez pochopenie a vylepšenie ich vzhľadu.
Hlbšiu spojitosť medzi oblečením a naším životom hravou formou objasňuje v jej eBooku 33 tipov ako môžete svojím oblečením zlepšiť váš život>>
Je autorkou eBooku Minimalistický šatník>>
Má skvelého muža a troch krásnych synov. Je zároveň aj lektorkou plodnosti, učí ženy rozumieť čo im telo hovorí o ich plodnosti. Viac informácií o nej nájdete tu >>
 • 33 tipov, ako môžete OBLEČENÍM ZLEPŠIŤ VÁŠ ŽIVOT

  Tiež sa každé ráno obliekate? Viete, čo všetko môžete oblečením vo vašom živote zmeniť? Vložte vás email do formulára pod týmto textom a čítajte ZDARMA

  Váš email je u mňa (Michaela Pisoňová) v bezpečí a budem ho na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.

  Kliknutím na tlačítko vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre zaslanie eBooku a ďalších newsletterov odo mňa, ktoré sa budú týkať súvisiacej témy.

  Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačítko ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maily.


 • Najnovšie články
 • Kategórie