AJ VY SA RADI SCHOVÁVATE DO ČIERNEJ? (8. časť seriálu o farbách)

„Prestanem nosiť čiernu, keď vynájdu tmavšiu farbu.“ Wednesday Addamsfashion-model-studio-bw

Je čierna farba vôbec farba? Záleží na uhle pohľadu. Jedny tvrdia, čierna je farba ako ostatné, iní hovoria, je to absencia svetla. Ďalší vravia, čierna má v sebe všetky farby a iní, že je to absencia farby.

Tak si vyberte. Každopádne je to veľmi zaujímavá farba…

Keď kombinujeme farby, hovoríme o čiernej ako o neutrálnej. Keď ale posudzujeme psychologický efekt tejto farby, sme od neutrality ďaleko. Táto farba je maximalistická vo svojej podstate.

PSYCHOLÓGIA O ČIERNEJ

shutterstock_263435630Vyžaruje silu a autoritu, preto sa odporúča ľuďom v riadiacich pozíciách. Na druhej strane, človek oblečený do čiernej môže na iných pôsobiť príliš dominantne, nepriateľsky a odstrašujúco. Obchodník celý v čiernej možno získa veľa zákazníkov ale málo priateľov…

Čo myslíte, prečo je „čierna limuzína“ práve čierna? Ľudia na istej pozícii ňou ukazujú svoju silu a moc alebo sa v nej skrývajú?

Podľa psychológie farieb túto farbu používame aj na schovávanie sa pred svetom. Zakrývame ňou nielen svoje kilogramy, ale aj pocity, strachy, zranenia a chýbajúce sebavedomie. Čierna nás má chrániť pred vonkajším emocionálnym stresom tým, že vytvára bariéru medzi nami a vonkajším svetom.

Jedna stará povera hovorí, že žena pochovaná v čiernej farbe sa vráti a bude strašiť svoju rodinu… to mi pripomína depresívnu a smutnú tvár čiernej farby.

O tom by možno vedeli rozprávať mnohí umelci, ktorí sa veľmi často radi obliekajú do čiernej farby. Možno preto, že sa farebne vybláznia vo svojej tvorbe a na sebe uprednostnia jednoduchosť a možnosť schovať svoj bohatý vnútorný život pred svetom, aby ho chránili…

Je to taktiež veľmi obľúbená farba rebelov.

SYMBOLIKA ČIERNEJ

Sudcovi dodáva čierny talár význam a vážnosť. Čierne rúcho kňaza vyjadruje silu a autoritu a zároveň poddajnosť Bohu.

Čierny opasok v bojových umeniach symbolizuje najvyššiu úroveň úspechu, múdrosti, zjednotenia mysle a tela, jednoty osoby s vesmírom. Tu sme sa dostali až k cieľu, ku ktorému by mala dospieť aj duša každého z nás…

Čierna je symbolom konca, ale koniec znamená aj nový začiatok a tým je biela… Tínedžeri radi nosia čiernu, lebo prechádzajú z obdobia detstva do obdobia dospelosti. Schovávajú sa pred svetom, kým nájdu svoju skutočnú identitu.

ČIERNA A MÓDA

shutterstock_260910794Čierna farba bude v móde vždy. Je to jednoducho klasika. Nič ňou nepokazíte, ak s ňou nepreženiete.

V biznise je čierna farba na prvom mieste v rebríčku formálnosti. Hodí sa najmä na večerné formálne akcie.

Ak niekedy dostanete pozvánku na večernú formálnu príležitosť a na nej bude napísané „black-tie“ (čítaj bläk táj), musíte sa patrične obliecť. Muž by mal mať čierny (prípadne tmavomodrý) smoking, nohavice v rovnakej farbe, bielu košeľu a čierny motýlik. Od ženy sa očakáva, že bude tou najkrajšou ozdobou muža oblečená do formálnej večernej toalety, ktorá nemusí byť čierna.

Dokonca ani už známe „malé čierne šaty“ (little black dress – LBD) nemusia byť čierne. Je veľmi praktické mať aspoň jedny takéto šaty vo vašom šatníku. Ich typickou vlastnosťou je to, že je v nich žena nielen elegantná a ženská, ale môže ich mnohorako využiť. Mali by byť pomerne jednoduché a krátke (nie mini).shutterstock_222101662

DÁ SA ČIERNA NAHRADIŤ?

Ak chcete využiť „silové vlastnosti čiernej“ a jej sofistikovanosť, ale nechcete pôsobiť príliš arogantne a nadradene, zvoľte tmavo šedú, prípadne námornícku modrú či tmavo fialovú. Alebo môžete zjemniť svoj čierny outfit doplnkami inej farby.

Nie každý vyzerá v čiernej dobre. Zvyčajne nesvedčí tlmeným a svetlým farebným typom. Je na nich príliš silná a tak má schopnosť potlačiť tvár, ba dokonca ju aj zostarnúť. Platí to pre oblečenie, farbu vlasov aj líčenie.fashion-woman-model-portrait

Ak navštívite kožného lekára s rozsiahlym ekzémom, pravdepodobne vám povie, že sa máte vyhýbať čiernemu oblečeniu. Látky farbené na čierno majú vysoké množstvo škodlivých pigmentov a preto môžu negatívne vplývať na citlivú pokožku ekzematika.

Zaujímavosťou je, že táto farba opticky zoštíhľuje, ale zároveň platí, že čierne objekty pôsobia ťažšie než svetlé (napr. čierne a biele kocky). Takže známy zoštíhľujúci efekt čiernej farby neplatí vždy. Rovnako ako pri iných farbách, vaša štíhlosť bude priamo úmerná vhodnému použitiu strihu, materiálu a možno aj výberu kabelky :-).

Fakt, že čierna farba ako taká zoštíhľuje, si ja vysvetľujem práve tou absenciou svetla v nej. Čo si myslíte vy?

Michaela Pisoňová
Lektorka plodnosti s dlhoročnou praxou. Učí ženy dobre poznať ich menštruačný cyklus pomocou prirodzenej a vedecky overenej metódy. Zároveň vie poradiť aj v oblasti osobného šatníka. Pri obidvoch témach rada uplatňuje holistický prístup.